Alın Çizgilerini, Kırışıklıklarını Azaltmak İçin 5 Doğal Tahlil


Yaş, genetik ve güneş ışığına maruz kalma nedeniyle alnınızdaki kırışıklıklar görünmeye başlayabilir. Alın kırışıklıklarını azaltmak için kimi doğal ilaçlar yardımcı olabilir. Değerli olan, cildin nemini ve elastikiyetini müdafaaya yardımcı olabilecek eser ve tekniklere odaklanmaktır. Sizlere alın kırışıklıklarını azaltmak için bir kaç kolay formül vereceğiz.

1. Muz​


Muz, bilhassa cilt bakımı için olağanüstüdür. Muz cilde sağlıklı bir dayanak veren vitaminler ve doğal yağlar içerir. En âlâ yanı, uygulaması epey kolay olmasıdır. Tek yapmanız gereken, pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar bir muzu ezmektir. Sonra alnınıza ince bir katman olacak halde koyun ve 15 ila 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın ve alnınızın daha pürüzsüz ve nemli hale geldiğini hissedeceksiniz.

2. Turunçgiller​


Turunçgiller, cildinize pürüzsüzlük sağlayan ve genel cilt sıhhatini uygunlaştıran vitaminler vardır. Seçtiğiniz turunçgilleri (limon, portakal, greyfurt vb.) Direkt alnınıza uygulayıp durulamadan evvel 10 dakika bekletebilirsiniz. Daha güzel sonuçlar almak için maske tanımımızı deneyin. Bir kaseye 1/4 fincan taze portakal suyu ekleyin ve kremsi bir macun yapmaya yetecek kadar un ekleyin. Alnınıza uygulayın ve ılık suyla durulamadan evvel 20 dakika bekletin.

3. Doğal yağlar​


Hem hindistancevizi hem de zeytinyağı ile cildi nemlendirerek cilt elastikiyetini artırabilirsiniz. Kuru cilt gereğince elastik değildir, bu da kırışıklıkları daha görünür kılar. Alnı nemlendirmeye odaklandığınızda cilt daha elastik hale gelebilir. Yüzünüzü yıkadıktan çabucak sonra yatmadan evvel zeytinyağı yahut hindistancevizi yağı sürün. Yağı direkt alnınızın kırışıklıklarına masaj yaparak uygulayın. Bu doğal yağları karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

4. Yumurta akı​


Yumurta akı, alnınızdaki çizgilerin görünümünü düzgünleştirmeye katkıda bulunabilir. Cildinize yumurta akı ve balı karıştırıp sürerseniz daha tesirli olur. Bu maske yalnızca alın kırışıklıklarınızı azaltmakla kalmayacak, birebir vakitte cildinizin tonlanmasına da yardımcı olacaktır. Bir kasede 1 yemek kaşığı bal ile 1 yumurta akını karıştırın. Alnınıza (hatta tüm yüzünüze ve boynunuza) uygulayın. Soğuk suyla durulamadan evvel 15 dakika bekletin.

5. Alın egzersizleri​


Alnınızdaki kasları çalıştırmanız kırışıklıkları azaltacak ve göz kapaklarının sarkmasını da önleyecektir.

İşte nasıl yapılacağı:

  1. Ellerinizi “C” halinde gözlerinizin üzerine koyun, güya gözlerinizi açık tutmaya çalışıyor üzere.
  2. İşaret parmağı kaşınızın üzerinde ve baş parmağını burnun yanında, burun deliklerinin üstünde tutun.
  3. Ellerinizi yana ve aşağı hakikat bastırın, gözünüzü açın ve kollarınızı dışarı gerçek yuvarlayın.
  4. Gözlerinizi yeterlice açın ve 5 saniye tutun. Gözlerinizi 5 kere şaşı üzere yapın ve gözlerinizi kapatın. 5 saniye rahatlayın ve 2 kere daha tekrarlayın.