Bayanları erken yaşlandıran hormonlar kırmızı et tüketirken dikkat!

Bayanlarda bulunan kimi hormonların artması ya da azalması yaşlılık belirtilerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Bilhassa ergenlik ve hamilelik sürecinden sonra sıklıkla artan bu hormonların neler olduğuna dair tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Pekala bayanları erkenden yaşlandıran hormonlar nelerdir? İşte yaşlanmaya neden olan hormonların nasıl arttığı ya da azaltığına dair tüm merak edilenler elmaelma.com’da.

HORMONLARIN FAZLA SALGILANMASI ZİYANA YOL AÇIYOR

Bedenimizde 100 hormon bulunuyor. Bilim dünyası bu hormonların daima olarak salgılanması gerektiğini söylüyor. Ama bu hormonların içerisinde bulunan kimileri bilhassa bayanlar için hayli ziyanlı.

KIRMIZI ET TÜKETİRKEN DİKKAT!

Hormonlar sıhhati ve cildi olumlu istikamette etkilemektedir. Ancak fazla salgılanması ziyanlı da olabiliyor. Cilt sıhhati için en değerli olan hormonlardan biri östrojendir. Östrojen düzeyini kırmızı etteki yağlar epeyce olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden kırmızı et tüketseniz bile yağsız olanları tüketmeye ihtimam göstermelisiniz.

ÖSTROJEN HORMONUNUN KÂFİ ÖLÇÜDE SALGILANMASI İÇİN…

Bunun yanı sıra kemik suyu, meyan kökü üzere besinler antioksidan özelliğe sahiptir. Bu husus bedendeki elastik yapıyı korur. Östrojen hormonun kâfi ölçüde salgılanmasını sağlar.

KAHVALTIDA CEVİZ TÜKETİRSENİZ…

Birtakım hormonların bayanlarda yaşlanmaya neden olduğundan bahsetmiştik. DHEA hormonu bayanlarda kırışma ve yaşlanmayı geciktiren bir hormondur. Bu hormon bilhassa 30 yaştan sonra azalmaya başlamaktadır. Bu da göz ve etrafındaki kırışıklığın artmasına neden olur. Bu hormonu eski haline getirebilmek ve daha fazla artmasına yardımcı olmak için kahvaltılarda en az 3 adet ceviz tüketilmelidir. Avakado da bu hormonun artmasına yardımcı olmaktadır.

YETERİ KADAR DİNLENMEYE İTİNA GÖSTERİN

Melatonin de beden için gerekli olan hormonlardan biridir. Beden şayet yeteri kadar dinlenmezse vitamin ve mineral salınımı yapamaz. Bu da saçta dökülmeye, yanakta çökmeye ve dudak yapışmasına neden olmaktadır. Bu üzere durumlarla bir arada yaşlanma belirtileri de ortaya çıkar.

NİKOTİN VE KAFEİNDEN UZAK DURUN

Beden için en gerekli hormonlardan biri olan melatonin hormonunun düşmanı ise nikotin ve kafeindir. Bu yüzden her iki unsurdan de uzak durmaya itina göstermelisiniz. Özelliklede 20 yaşından sonra kesin bırakmaya çalışın. Melatonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olan besinleri tüketmeye ihtimam gösterin. Muz, domates, mısır üzere besinler tüketebilirsiniz. Bu besinler melatonin hormonunun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıyeten geceleri uyumadan evvel anason çayı tüketerek bu hormonun salgılanmasına yardımcı olabilisiniz.