Çocuklarda Grip Aşısı Ne Vakit Yapılmalıdır?


Alerjik çocukların grip olması olağan çocuklara nazaran daha büyük olasılıktadır. Uzmanların görüşüne nazaran, alerjik olan çocukların teneffüs yolu enfeksiyonuna yakalanma risklerinin, olağan çocuklara nazaran daha fazla olduğu belirtilmektedir. Tıpkı formda alerjik çocuklar olağan çocuklara nazaran daha çabuk grip olmaktadır. Gribin alerjileri tetiklemesi sebebiyle, grip olan alerjik çocuklar birebir vakitte alerjiye de yakalanmaktadır. Bu durum çocuğun savunma sistemini zayıflatmaktadır. Alerjik çocuklarda görülmekte olan gripte yüksek ateş ve nezle üzere bulgularla karşılaşılabilir. Yapılması gereken birinci şey, çocuğun savunma sistemini güçlendirecek besinler ve karışımlarla, çocuğun beslenmesini sağlamak ve grip olma riskini azaltmaktır.

Alerjik Çocuklarda Grip Aşısının Ehemmiyet
Alerjik çocuklarda için grip aşısı, olağan çocuklardan daha değerli bir noktada yer almaktadır. Bilhassa teneffüs yolu alerjisini bulunan çocukların, kesinlikle grip aşısı olması gerekmektedir. Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı ilaçlarının tesiri bir yere kadar yetmektedir. Grip aşısı, gribin yayılmasını önlemek, ağır komplikasyonlar sebebiyle ölümlerin önüne geçmek, grip salgının uzun müddetle devam etmesi sonucu oluşacak grip mutasyonlarını, hastaneye yatma ve ağır bakma girme muhtaçlığını azaltmak, çocukların okula devamlılığını sağlamak ve alerjik sebeplerden ötürü gribin daha da güçlü geçmesini önlemek için epey kıymetlidir. Fakat yumurta ve tavuğa alerjisi bulunan çocukların, muhakkak grip aşısı olmaması gerekmektedir.

Çocuklarda Grip Aşısı Ne Vakit Yapılmalıdır?
Alerjik çocuklara grip aşısının kesinlikle salgın başlamadan evvel yapılması gerekmektedir. Grip aşısının tesirinin ortaya çıkması ismine, en az 2-3 hafta kuluçka periyodu geçirmelidir. Bu sebeple sonbaharda bilhassa de ekim ayında aşının yapılması gerektiği, tabipler tarafından belirtilmektedir. Alerjik çocuklarda gribe düzgün gelen karışımlar kullanılabilir, ayrıyeten şu usullerin uygulanmasıyla gribin başlaması engellenebilir:

  • Grip olmuş şahıslarla çocuğun yakın temas etmesinin önlemek
  • Çocuğun meskende dinlenmesini sağlamak
  • Çocuğa maske takmak
  • Çocuğun ellerini daima yıkamak