Çocuklarda Kuru Öksürüğü Önlemede Tesirli Tedavi Teknikleri


Çocuklarda kuru öksürük neden olur? Tedavisi… Çocuklarda epeyce sık rastlanan kuru öksürük, mevsimsel tesirler yahut enfeksiyon kaynaklı olabileceği üzere tehlikeli akciğer ve teneffüs rahatsızlıklarının habercisi de olabilmektedir. Çocuklar, yetişkinlere nazaran soğuk havalardan daha çabuk etkilenmekte ve kuru öksürük başta olmak üzere çeşitli hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Birebir biçimde teneffüs yolu enfeksiyonları, kulak iltihapları, akciğer hastalıkları da çocuklarda sık görülen kuru öksürüğe neden olan etkenlerdendir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nedenleri
Çocuklarda her yaş kümesinde görülebilen kuru öksürüğün nedenleri tam olarak ortaya konulmadığı takdirde ilerleyen vakitlerde daha büyük problemlere yol açılabileceği asla unutulmamalıdır. Kuru öksürüğün en kolay nedeni çevresel etkenlerdir. Çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içmek, hava kirliliği, kapalı ortamların havalandırılmaması ve rutubetli konut ortamı üzere etraftan kaynaklanan etkenler akciğerlerin pak hava ile buluşmasını engellediğinden çocuklarda kuru öksürüğe neden olmakta ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Çevresel etkenler dışında çocuklarda kuru öksürük nedenleri;

  • Soğuk algınlığı,
  • Alerji,
  • Astım,
  • Faranjit,
  • Kulak iltihapları,
  • Bademcik ihtihabı,
  • Akciğer ve teneffüs sistemi rahatsızlıkları

Olarak da kendini göstermektedir. Bu durumdan çocuğunuzun kurtulması ve hastalığın teşhis edilmesi için hekim denetimine gereksinim vardır. Çocuğunuz uyurken bile kuru kuru öksürüyorsa ya da öksürükle bir arada balgam çıkarıyorsa ilaç vermek yerine hekim muayenesine gitmek daha sağlıklı bir formül olmasının yanında hastalığın nedenlerinin ortaya koyulması bakımından tesirli bir metottur.

Çocuklarda Kuru Öksürüğü Önlemede Tesirli Tedavi Metotları
Çocuklarının sağlıklı bir ömür sürmesini amaçlayan ebeveynler öncelikle hastalığa sebep olacak etkenlerden çocuklarını korumakla işe başlamalıdır. Çocuğunuzun uyuduğu odasında gereğince nemli bir ortam yaratmak, odasını havalandırmak kuru öksürükle çabada yapılması gereken davranışlardandır. Çocuğunuzun yanında sigara içmemek de çocuklarda boğaz ağrısı ve öksürükleri önlemede tesirlidir. Çocuklarda öksürük için şurup tabip tavsiyesi üzerine alınmalıdır. Bilinçsizce kullanılan öksürük şurupları öksürüğü geçirmekle birlikte çocuğunuzda balgamın atılmasını zorlaştıracağından ziyanlıdır.

Çocuklarda öksürüğe ne yeterli gelir konutta tedavi usulleri de kuru öksürüğün önlenmesinde sizlere yardımcı olacak ve çocuğunuzu rahat ettirecektir. Çocuğunuza;

  • Küçük yaşlardan itibaren yatmadan evvel çocuğunuza ılık süt ve su içirmek,
  • Ihlamur ve ayva yaprağı üzere boğazı yumuşatma süreci olan doğal bitkileri kaynatarak tedavi gayeli kullanmak ve ılık olarak kuru öksürük vakitlerinde tercih etmek,
  • 1 tatlı kaşığı bal ve az ölçüde karabiberi karıştırarak kuru öksürüğün kesilmesi için kullanmak

Meskende kolay olarak uygulayabileceğiniz ve kuru öksürükten çocuğunuzu basitçe kurtarabileceğiniz çözümlerdendir.