İstanbul Moda Haftası’nın tarihleri açıklandı

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un (MBFWI) 15. döneminin tarihleri resmi olarak açıklandı. Aktiflik 12-16 Ekim tarihleri ortasında, Türkiye Tanıtım Kümesi (TTG) takviyesi ile memleketler arası dijital platformlar üzerinden gerçekleşecek.

Dizayncı markaları ve dizayncılar Mbfwistanbul.com adresinde konumlandırılacak olan sanal aktiflik alanında koleksiyonlarını dijital formatta sunma fırsatı bulacaklar. Ayrıyeten sanal showroom’lar, paneller, Podcast’ler ve farklı disiplinleri bir ortaya getiren işbirlikleri aktiflik takviminde yer alacak.

Moda sanayisinin kurallarının küresel ölçekte tartışıldığı, önceliklerin ve beklentilerin yine tanımlandığı ve alternatif moda haftası takvim ve içeriklerinin bir bir açıklandığı COVID-19 sonrası devirde, birinci döneminden beri birebir takvim içinde sunduğu bayan ve erkek giysi koleksiyonlarının yanı sıra bu dönem cinsiyetsiz koleksiyonlara da kucak açıyor.

Büsbütün dijital olacak

Değişimi, inovasyonu ve sanayinin sürdürülebilirlik ekseninde geleceğini sahiplenen MBFWI, yeni döneminde İlkbahar-Yaz 2021 dönemlerinin yanı sıra Sonbahar-Kış 2020/21 dönemlerine da yer vererek hem dönem içi koleksiyonları son tüketici ile buluşturan yaratıcı bir season-free platform fonksiyonu görecek, hem de her vakit olduğu üzere bölüm profesyonellerinin gelecek dönem dizaynlarını keşfetmelerini sağlayacak. Ayrıyeten farklı dönemlere yönelik dizaynları birebir koleksiyon çatısı altında sunmak isteyen dizayncı markaları ve tasarımcılara da kapılarını açacak.

30’dan fazla tasarımcının katılacağı bu dijital aktifliğin defile çekimleri Galataport ve Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliklerini dijital moda haftası aracılığıyla eş vakitli olarak küresel moda platformlarına taşınacak.

Dijital moda haftasının gerek iştirakçilere, gerekse izleyicilere hudutların kaldırıldığı, daha özgür ve yaratıcı bir platform sunduğuna ve daha geniş bir kitleye hitap etme fırsatı tanıdığına inanan MBFWI Tertip Komitesi, aktiflikle ilgili yenilikleri önümüzdeki günlerde paylaşacak.