Kış aylarında cilt bakımınızı ihmal etmeyin

Soğuk havada yıpranan ciltlerin kırışıklıklara sebep olduğunu söyleyen Dr. Elif Burcu Benar, “Nem kaybı hem cildin kalitesini etkileyerek matlaştırıyor hem de erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Kurumuş ciltte ince kırışıklıklar daha süratli yer edinirken tıpkı vakitte bakımsız ve solgun bir görünüme neden oluyor.

Yaz yahut kış, cilt bakımı için en kıymetli şeylerden biri cildinizi nemli tutmaktır. Kış aylarında bu ihtiyaç katbekat artar. Yüze uygun nemlendirici kremler cilt bakımı için güzel bir tercih olacaktır. Zira bu kremler cildi rahatlatmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Hyaluronik asit içeren nemlendirici kremler yahut serumlar en aktif nemlendirmeyi sağlar.

Cildiniz yağlıysa muhtemelen sivilceye de yatkındır. Yağlı bir cilde yağlı krem kullanmak yerine su bazlı kremler tercih edilmelidir. Su bazlı kremler, ciltte oluşacak kızarıklık ve çatlakları azaltmaya yardımcı olur. Cildin yağ oluşumunu da azaltarak sivilcelerin yoğunluğunu da azaltır.” dedi.

Cildinizi C vitamini ile şımartın

Dr. Elif Burcu Benar, “Derinin yenilenmesini ve lekelerin azalmasını hızlandıran C vitamini kış meyvelerinde bol ölçüde bulunur. Portakal, mandalina, kivi ve greyfurt tüketmek; bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğiniz üzere cildinizin de gençleşmesine, yenilenmesine yardımcı olur.”

Cilde sürülerek uygulanan C vitamini bilhassa kış aylarında önerdiğim favori eserdir. Cildi leke oluşumuna müsait, soluk ve pürüzlü ciltlerde tesirlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu uygulanan C vitamini serumlarının cilt yüzeyinde kalmadan cilt altı dokular tarafından süratle emilmesidir.

C vitamini içeren eserlerdeki etken unsur oranı da kıymetlidir. Cilde olumlu tesirin görülmesi isteniyorsa %20 konsantrasyona sahip eser seçilmelidir.” dedi.

Güneş kremini kışın da kullanmamız gerekli

Güneşten gelen mor ötesi ışınlar yaz bittikten sonra da cilde ziyan vermeye devam ettiği konusunda ikazlarda bulunan Dr. Elif Burcu Benar, “Yazın Antalya kıyılarında gezen biriyle kışın Erzurum’da kayak yapan birinin cilt hasarı birbirinden farklı olmayacaktır. Sıcak yahut soğuk havalarda, hem mevsim kaidelerinden hem de güneşin zararlarından korunmak için nemlendiricili güneş kremi kullanmanız gerekir.

Kış ayları için yüksek faktörlü güneş kremlerine gereksiniminiz yok, burada hedefimiz güneşin yakıcılığından korunmak değil, cilt için ziyanlı ışınlardan korunmak ve cildinizi nemli tutmaktır. Zira kış aylarında güneşin tesiri ve ziyanlı UVB ışınları azalır.

Muhafaza faktörleri de bu UVB ışınlarından bizi müdafaa oranlarına nazaran belirlenir. Lakin öbür ziyanlı ışınlardan UVA’nın mevsimsel düşüş oranı çok azdır. Bu nedenle bu ışınlar cildinizi o an yakmasa bile uzun vadede cildinizde hasar oluşmasına neden olabilir. Üstelik UVA ışınları camdan geçebilirler ve otomobil içinde bile olsanız cildinizde hasar bırakabilirler.” Sözlerini kullandı.