Mürverin Yararları Nelerdir? Şurubu Nasıl Yapılır?


Mürver, black elderberry yahut kara mürver olarak da bilinen Sambus ağacına ilişkin küçük, siyah-mor meyvelerdir. Meyveler, kimi potansiyel sıhhat yararları olabilecek tıbbi emeller için şurup olarak kullanılabilir. Mürver şurubu için kolay tanımımızı deneyin.

Mürverin Yararları Nelerdir?​

Mürver bağışıklık sistemimizi, besin profilimizi, cildimizi düzgünleştirir ve kronik hastalık riskimizi azaltır. Mürver, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yeni keşfedilen bir seçenek değildir. Sıhhat yararları nedeniyle son vakitlerde tanınan hale geldi, fakat beşerler bunu tüm dünyada yüzlerce yıldır kullanıyor.

Bu muhteşem besin meyvesi tipik olarak bir oral şurup yahut pastilde bulunur. Mürver, soğuk algınlığını, grip virüsünü hafifletir ve güçlü besin profili sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mürver, A, B ve C vitaminleri de dahil olmak üzere bir dizi bağışıklık artırıcı antioksidan içerir. Bu antioksidanlar ve vitaminler, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olur.

2016 yılında yapılan bir çalışmada , uzun aralı uçuşlardan birkaç gün evvel ve sonra günde iki defa alınan 300 mg mürver desteği kapsüllerinin, yolcular için soğuk algınlığı semptomlarının mühletini ve şiddetini değerli ölçüde azalttığı bulundu.

Mürver, bedenin en bol antioksidanı olan C vitamini bakımından doğal olarak yüksektir ve bu yalnızca kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, tıpkı vakitte yüksek tansiyonu olanlar için yeterli gelir ve demir eksikliği anemisini önler.

Mürver, doğal olarak anti-enflamatuar olan güçlü ölçülerde antioksidan içerir. Bu nedenle cilt hücrelerimizi, sivilce dahil cilt meselelerine sebep olabilecek ziyanlı hür radikallerden korur.

Mürverin Mümkün Yan Tesirleri

Mürver alerjisi ender görülür. Fakat yalnızca mürverin meyveleri ve çiçekleri yenilebilirdir. Bitkinin geri kalanı beşerler için toksiktir ve çiğ yahut az pişmiş mürver yutulması mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Mürverin müshil yahut diüretiklerle birleştirilmemesi gerekir. Zira bu ilaçların tesirini artırabilir. Mürver ayrıyeten diyabetik ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Sonlu araştırma dataları nedeniyle, gebe ve emziren bayanlar mürver almamalıdır.

Dikkat: İnternette mürver şurubu için pek çok tanımı var, lakin olgunlaşmamış yahut az pişmiş mürverler mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir, bu yüzden kendiniz yapmaya karar verirseniz, meyvelerin uygunca piştiğinden emin olun.

Mürver Şurubu Nasıl Yapılır? Tarifi​

Yaklaşık 100 kalori, 870 mg A vitamini, yaklaşık 400 mg potasyum , yaklaşık 50 mg C vitamini, yaklaşık 10 mg folat, yaklaşık 60 mg kalsiyum ve 2 mg’dan biraz fazla demir içerir.

Mürver yalnızca üstteki vitamin ve minerallerin varlıklı bir kaynağı olmakla kalmaz, birebir vakitte yaklaşık 10 g yüksek ölçüde lif içerir. Günlük önerilen lif gramının 30 g olduğu düşünülürse, mürver özü tüketmek, lif gereksiniminizi çarçabuk karşılamanıza yardımcı olabilir. Ek lif sindirimi düzgünleştirmeye yardımcı olabilir, kolon kanseri riskinizi azaltır, kabızlığı hafifletirken kan basıncını ve kolesterolü güzelleştirir.

Dikkatli olmalısınız zira çiğ mürverler çok zehirli olabilir. Bitkinin yanlış kısmı tüketilirse bu genel mide bulantısına ve mümkün kusma ve ishale yol açacaktır. Sapları çıkarılır, meyveler su ve şekerde pişirilir. Daha sonra süzülür ve şuruba emsal daha kalın bir kıvama gelene kadar kaynatılır.

Gereçler:

 • 3,5 bardak soğuk su
 • 1 su bardağı kurutulmuş mürver
 • 1 yemek kaşığı taze zencefil
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • Yarım çay kaşığı karanfil
 • 1 su bardağı bal

Yapılışı:

 1. Orta uzunluk bir tencereye su, mürver, zencefil, tarçın ve karanfil ekleyin.
 2. Kaynatın, akabinde üzerini kapatın ve 45 dakika ila bir saat ortasında yahut sıvı neredeyse yarıya düşene kadar pişirin.
 3. Tencereyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
 4. Mürverleri dikkatlice ezin, sonra şurubu süzgeçten geçirerek büyük bir kaseye dökün.
 5. Şurup büsbütün soğuduğunda balı ek edin ve güzelce karıştırın.
 6. Sızdırmaz bir kavanoza dökün ve buzdolabında üç haftaya kadar saklayın.
 7. Afiyet olsun.