Polifenoller nedir? Yararları Nelerdir?


Polifenoller, birçok bitki bazlı besinde bulunan doğal bileşiklerdir ve sıhhatiniz için olağanüstüdür. Polifenoller, birçok bitki bazlı yiyecek ve içecekte bulunan mikro besinlerdir. Antioksidan özelliklere sahiptirler, bu nedenle oksidatif gerilim ile alakalı birçok yaygın hastalığın önlenmesinde rol oynayabilirler.

Oksidatif gerilim bedende çok sayıda özgür radikalin bedenin doğal tamir sistemlerine baskın çıkmasıyla oluşur. Özgür radikaller, eşit olmayan sayıda elektrona sahip oksijen içeren moleküllerdir. Bu onları kararsız hale getirir, bu yüzden garip olanı ile eşleşmek için bir elektron ararlar. Bu nedenle hür radikaller başka moleküllerle basitçe tepkiye girerek oksidasyona yol açar. Oksidatif hasar, birçok kronik hastalığın ana nedenidir.

Antioksidanlar, özgür radikallere bir elektron bağışlayarak çalışırlar. Bu bağış, hür radikali daha az reaktif hale getirir, fakat antioksidanın kendisi stabil kalır. Bu sistem düzgün çalışmadığında, bedeniniz muhakkak hastalıklara daha yatkındır. Polifenoller insan bedeninde en bol bulunan antioksidandır ve bitkisel besinlerden gelirler. Besinlerde yüzlerce polifenol tespit edilmiştir. İki ana çeşidi vardır: önerilen diyet alım ölçünüz günde yaklaşık bir gram olan flavonoidler ve fenolik asitler.

Farklı polifenol cinsleri ve bunların besin kaynakları​

Polifenoller, meyve ve sebzelerin kimi parlak ve canlı renklerinden sorumludur.

Flavonoidler Soğan, çay, elma, turunçgiller, kırmızı meyveler, soya fasulyesi, üzüm ve kakao da bulunur.

Fenolik asitler Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, tahıllar ve kahvede bulunur.

Öbür polifenoller Üzüm, kırmızı şarap, çilek, ahududu, keten, susam ve tahıllarda bulunur.

Polifenoller hastalığı nasıl önler?​


Antioksidan özelliklerinden ötürü polifenoller, yaşlanma ve dejeneratif hastalıkla alakalı oksidatif hasarı sınırlayabilir. Bu, yaşlandıkça kanser, kardiyovasküler hastalık ve diyabet tip II üzere daha sık görülen hastalıkların gelişme riskinin polifenoller üzere antioksidanlarla azaltılabileceği manasına gelir.

Kalp hastalığı dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran kardiyovasküler hastalık, dünya çapında bir numaralı vefat nedenidir. Tekrar de, kardiyovasküler hastalık hadiselerinin birçok, makus beslenme, fizikî hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi üzere belli davranışları değiştirerek önlenebilir.

Tip II diyabet tıpkı kardiyovasküler hastalık üzere önlenebilir. Polifenollere ve bunların hastalığı önlemeye yardımcı olma yeteneklerine işaret eden kıymetli deliller vardır. Resveratrol, quercetin, kateşinler ve antosiyaninler üzere birtakım polifenollerin kandaki makus kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ayrıyeten, her ikisi de tip II diyabet gelişiminde rol oynayan kan şekeri düzeylerini düşürürler. Diyet flavonoidleri, diyabetle uğraşta bilhassa kıymetlidir. Bunun nedeni, sadece iltihap önleyici tesirlere sahip olmalarının yanı sıra hem glikoz (şeker) hem de lipid (yağ) metabolizmasını iyileştirmeleridir.

Kanser polifenollerin anti-enflamatuar ve antioksidan tesirleri olduğunu biliyoruz, bu da kanseri önlemeye yardımcı olabilecekleri manasına gelmelidir. Aslında bilim adamları, kanser hücresi büyümesini değiştirebilecekleri keşfedildiğinden, polifenollere olan ilgilerini artırdılar.

Polifenoller, bağırsaklarınızdaki Bifidobakterileri besledikleri için prebiyotik olarak kabul edilir. Bu nedenle, bakteri popülasyonunu artırarak bağırsaklarınızın sıhhatini geliştirirler. Kimi polifenollerin antioksidan özellikleri, tıpkı vakitte onları iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisi için umut verici adaylar haline getirmektedir.

Polifenollerle özel bir ilgisi olan bir öbür bakteri çeşidi de Akkermansia muciniphila’dır . Bu faydalı mikrop, bağırsak bakterilerinizin% 4’üne kadarını oluşturur ve yağsız beden kütlesi ve obezitenin önlenmesi ile alakalıdır.