Sıcak Havalarda Kalp Sıhhatinizi Koruyun


Sıcak havalarda artan beden sıcaklığı kalp ve damar sıhhatini olumsuz tesirler. Bu periyotta kendinizi güneşten muhafazanın yanı sıra günlük hayatınızda da değişiklikler yapmanız gerekir. Kalp sıhhatini koruyabilmek için su tüketimi ve beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Tuz Tüketimi

Yüksek tuz oranına sahip yemeklerden uzak durmanız kalp sağlınız açısından değerlidir. Günlük almanız gerekenden fazla alınan tuz kalp damar ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Tansiyon şikayeti olan şahısların hassas olması gereken bir husustur.

Kahve ve Çay Tüketimi

Fazla kafein alımı çarpıntılara neden olacaktır. Bu durumdan korunabilmek için günde 2 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Çay tüketimini sonlandırın.

Soğuk Duş Almak

Sıcakların tesirini bedeninizden atmak için soğuk duş almak öbür rahatsızlıklara neden olabilir. Hava sıcak dahi olsa çok soğuk su ile duş almak sonrasında sıcak havaya çıkmak nezle üzere sıkıntılara neden olabilir. Damarların büzülmesine neden olarak kalp krizine kadar gidebilen meselelere yol açar.

Az ya da Çok Fazla Su Tüketimi

Su tüketimi sıcaklarla kan akışınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Az ya da fazla su tüketimi bedenin istikrarını bozacaktır. Günde ortalama 2.5-3 lt ortasında tüketmek ülkü olandır.

Sıcak Havada Yapılan Antrenmanlar

Antrenman yapmak kalp sıhhatinizin korunmasında kıymetlidir fakat sıcak havalarda kalbi yorabilir. Havalandırması âlâ bir spor salonunda ya da havanın serinlediği saatlerde dışarıda antrenman yapmalısınız.