Anne Sütünü Artıran En Düzgün 15 Laktojenik Besin


Gereğince anne sütüm var mı? yeni annelerin sıklıkla endişelendiği bir şeydir. Fakat bebeğiniz sağlıklıysa ve uygun büyüyorsa, büyük olasılıkla harikasınızdır. Anne sütünü arttırmak için en güzel laktojenik besinler ve süt yapan besinler makalemizde…

Emzirirken dikkat edilmesi gereken en büyük mevzu annenin beslenme halidir, zira bu yalnızca üretilen anne sütünün ölçüsünü ve kalitesini değil, tıpkı vakitte annenin doğum sonrası güzelleşmesini de tesirler. Doğum sonrası diyetinizi planlarken bir doktora danışmanız değerlidir, böylelikle hangi yiyeceklerin anne sütünü artırdığını öğrenirken beslenme ihtiyaçlarını dengeleyebilirler.

Anne Sütü Azlığı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?​


Birçok anne, anne sütü azlığı ile ilgili kaygılara sahiptir ve kâfi süt üretip üretmediklerini merak eder. Sonuçta bebeğin ağzına giren süt ölçüsü sahiden ölçülemez.

Anne sütünün kâfi olup olmadığının en düzgün göstergesi bebeğinizin kilosunu denetim etmektir. Bebeğinizi nizamlı olarak doktora götürmeli ve gelişiminin ve büyümesinin yolunda olup olmadığını doğrulamak için tarttırmalısınız. Bununla birlikte, bebeklerin doğumdan çabucak sonra kilo vermesi yaygındır. Bu durum doğumdan sonraki birinci beş yahut altı gün içinde çözülecektir. On dördüncü günde, bebeğiniz doğduğu zamanki kilosuna geri dönmelidir.

Anne sütünün azlığının belirtilerinin işaretleri şunlardır;

 • Bebeğin kilo almaması
 • Bebeğin daima göğüs araması
 • Bebeği emzirdikten sonra göğüslerdeki sertliğin devam etmesi rastgele bir yumuşama olmaması,
 • Olağanda bebeğin bezini günde 6-7 sefer ıslatması gerekir. Şayet bu ölçü azaldıysa,
 • Bebeğin idrarının sarı renkte olması,
 • Bebeğin günde 2-3’den daha az dışkı çıkarması ve bu dışkıların az ve daha koyu renkte olması

Anne Sütü Ölçüsü Nasıl Artırılır?​

Anne sütünüzü artırmak için yapabileceğiniz kimi şeyler şunlardır:

 • Bebeğinizin gerçek beslenmesi çok kıymetlidir. Göğüs ucunu kavrayamıyorsa yahut yanlış durumdaysa, beslenmesi sıkıntı olacaktır. Öteki anatomik sorunlar de yanlış beslenmeye neden olabilir. Kâfi anne sütünün üretilmesini sağlamak için emzirme sırasında sütün göğüsten alınması çok değerlidir. Şayet bebeğiniz bunu yapamıyorsa sütü sağmalısınız.
 • Sık sık emzirmek sütün göğüsten düzgün bir formda alınmasına neden olur. Çocuğunuzun istediği müddet boyunca ve 1,5-2 saat sıklıkta emzirmelisiniz.
 • Bir göğüsten emzirmeyi bitirdikten sonra öbür tarafını verin.
 • Göğüs başı karışıklığına neden olabileceğinden emzik ve biberonlardan kaçınmalısınız. Hekiminiz bebeğinizin kilo alması için gerekli görmedikçe mama desteği yapmaktan kaçının ve emzik kullanımını sınırlayın. (Bebeğinize yalnızca anne sütü vermeli ve 6 aylık olana kadar öteki besinlerden uzak durmalısınız.)
 • Dinlen ve âlâ beslen. Sağlıklı beslendiğinizden, bol sıvı aldığınızdan, gereğince uyuduğunuzdan emin olun.

Anne Sütünü Artıran En Düzgün 15 Laktojenik Gıda​

Aşağıdaki besinlerin anne sütü üretimi üzerinde olumlu bir tesiri olduğunu kanıtlayan çok fazla çalışma bulunmamakla birlikte, bu besinler emziren anneler tarafından jenerasyonlar uzunluğu kullanılmış ve tesirli bulunmuştur. Bu besinler günlük beslenmenizin bir modülü olarak tüketilmeli ve sırf ek olarak dahil edilmemelidir. Tüm besinler anne sütünün lezzetini değiştirir! Bu, emzirmenin hoşluklarından biridir.

Oku: ​

Gebeyken ne yiyip ne yememeniz gerektiğini hekiminize danışınız. Misal formda, bebeğinizi emzirdiğinize nazaran, yediğiniz yahut içtiğiniz her şeyin sıhhat tarafını denetim etmeniz kıymetlidir.

1. Çemen Tohumu​


Çemen otu tohumları, anne sütü üretimini artırmak için kuşaklar boyunca ve dünya çapında kullanılmaktadır. Bebeğinizin beyin gelişimi için kıymetli olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir . Beta-karoten, B vitamini, kalsiyum ve demir üzere besinler açısından güçlü oldukları için çemen yapraklarını da kullanabilirsiniz. Çemen otu tohumları demlenirken çaya eklenebilir yahut tuzlu yemeklerin hazırlanmasında kullanılabilir.

2. Rezene Tohumları​


Rezene tohumları, süt üretimini artırmanın yanı sıra gaz ve koliği azaltmak için de kullanılır. Tohumların bu yararlarının anne sütü yoluyla bebeğe geçeceği varsayılmaktadır. Bir çay kaşığı rezene tohumunu geceden bir bardak suya batırıp sabahları içebilir yahut çayınızda demleyebilirsiniz.

Oku:

3. Sarımsak​


Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp hastalıklarını önlemesi ve güzelleştirici özelliklere sahip olmasıyla bilinir. Süt ölçüsünü artırmaya yardımcı olabilirken, sarımsak anne sütünün tadını ve kokusunu da etkileyebilir. Bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler​

Yeşil yapraklı sebzeler demir, kalsiyum ve folat üzere şahane bir mineral kaynağıdır. Bu sebzelerde bol ölçüde vitamin bulunur ve anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olduğu düşünülür. Her gün en az bir porsiyon yeşil yapraklı zerzevat yemelisiniz.

5. Kimyon Tohumları​


Kimyon tohumlarının sindirime yardımcı olduğu, kabızlığı, asitliği ve şişkinliği giderdiği ve emzirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıyeten vitamin ve kalsiyum ile doludurlar. Bu tohumları salatalarda kullanın yahut gece boyunca suda bekletin ve yararlarını görmek için suyu için.

6. Susam Tohumları​


Anne sütünü artırmak için ne yemeliyiz diye düşünürken birçok kişi susam tohumu tüketimini önermektedir. Bu tohumlar, bebeğinizin büyümesi için son derece kıymetli olan, süt eseri olmayan olağanüstü bir kalsiyum kaynağıdır. Doğumdan sonra, tesirli ve tam güzelleşme için annenin bile kalsiyuma muhtaçlığı olacaktır. Susam tohumlarını günlük yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

7. Yulaf ezmesi​


Yulaf ezmesi, şahane bir güç kaynağı olurken, doğum sonrası diyabeti denetim etmek için olağanüstüdür. Sindirim sisteminiz üzerinde olumlu tesiri olan lif açısından zengindir. Kahvaltıda yulaf yiyebilir yahut yulaflı kurabiye yapabilirsiniz. Beslenme uzmanları, anne sütü üretimini artırmak için emziren bir annenin diyetine yulaf eklenmesini önerir.

8. Havuç​


Havuç laktasyona büyük bir takviye sağlar. Ayrıyeten süt üretiminin kalitesini artıran A Vitamini açısından zengindir. Çiğ havuçları salata formunda yiyin yahut suyunu sıkın ve sabah kahvaltınızın yanında bir fincan için. Havuç dünyanın her yerinde bulunur ve emzirmeyi güzelleştirmek için en güzel yiyeceklerden biridir.

9. Kuşkonmaz​


Kuşkonmaz, A ve K vitamini açısından güçlü, lif oranı yüksek bir besindir. Laktasyondan sorumlu hormonu uyarır. Kuşkonmaz yanlışsız biçimde temizlendiğinde, saklandığında ve hazırlandığında hamilelik ve emzirme devrinde yemek inançlıdır. Çok fazla yiyorsanız birkaç küçük yan tesir yaşayabilirsiniz, lakin bunların hiçbiri size yahut bebeğinize ziyanlı değildir.

Birtakım beşerler emzirirken kuşkonmaz yemeye alerjisi olabilir. Pırasa yahut soğana alerjiniz varsa, kuşkonmaza da alerjiniz olabilir.

10. Kayısı​


Kayısı, hormonal dengesizlikleri dengelemeye yardımcı olmak için mükemmeldir ve doğumdan evvel ve sonra tüketilmelidir. Laktasyona yardımcı olur ve ayrıyeten kalsiyum ve lif açısından zengindir. Güne besleyici bir başlangıç için kahvaltınıza kayısı ekleyin.

11. Somon​


Taze somon balığına erişiminiz varsa, onu diyetinize eklemelisiniz. Laktasyona yardımcı olduğu söylenen omega-3 yağ asitleri ve esansiyel yağ asitleri açısından zengindir. Üretilen sütün daha besleyici olmasını sağlar. Somon, bebeğin hudut sisteminin gelişimi için kıymetli olan bir çeşit yağ olan DHA’yı büyük ölçülerde içerdiğinden emziren anneler için mükemmeldir. Hem somon hem de sardalye anne sütü üretimini artırabilir.

B12 ve omega-3’ün doğum sonrası depresyonu önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

12. Su​


Anne sütü üretimini artırmak için ne yapılması gerektiğini düşünürken, beşerler ekseriyetle suyu gözden kaçırır. Süt üretimini artırmak için susuz kalmamak katiyen çok kıymetlidir, bu nedenle gün boyunca bol su içmeyi unutmayın. Tek seferde büyük ölçüde içmek yerine, her bardağı aralıklarla için.

13. Nohut​


Nohut, protein ve lif açısından güçlü, başlı başına bir muhteşem besindir. Herkes için sağlıklı kabul edilebilir. Nohutta B vitamini ve kalsiyum bulunması da anne sütü üretiminizi artırmaya yardımcı olabilir.

14. Mercimek​

Mercimek, içerdiği çok sayıda mineral, vitamin ve protein nedeniyle dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Mercimek anne sütü üretimini büyük ölçüde artırmaya yardımcıdır. Fazla tüketmek hem sizin hem bebeğiniz için de çok gaza neden olabilir.

Oku: Lohusalar mercimek çorbası yiyebilir mi?

15. Karpuz​


Karpuz fruktoz, lif ve doğal ki su açısından zengindir. Sulu kalmanızı sağlar, bedeninizi temel minerallerle besler ve anne sütünüzü korumanıza yahut artırmanıza yardımcı olur. Karpuz üzere güçlü su içeriğine sahip besinler tüketmek emzirme sıkıntılarıyla gayret eden annelere yardımcı olabilir.

Oku: Karpuz bebekte gaz yapar mı?