Ayaklar için 10 kıymetli kış bakımı

Estetik telaşlar nedeniyle yaz aylarında ihtimam gösterdiğimiz ayaklarımıza, kış mevsiminde daha az ön planda olmaları nedeniyle ekseriyetle birebir çabayı sarf etmiyoruz. Meğer ayaklarımızın kışın uzun saatler boyunca ayakkabı, kapalı bot ve çizme içerisinde kalmalarının yanı sıra yanlışlı ayakkabı seçimlerimiz; tırnak batmasından mantar enfeksiyonuna, nasırlardan egzamaya, makûs kokudan başparmağın yana hakikat sapması olarak tanımlanan halluks valgusa kadar pek çok probleme neden olabiliyor. Münasebetiyle tüm yükümüzü çeken ayaklarımız aslında kış mevsiminde daha fazla ihtimama gereksinim duyuyorlar.

Ayak ile tırnak hastalıklarının yavaş başlangıçlı ve sinsi seyirli olduğuna dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, bu nedenle birden fazla vakit hastanın aylar, hatta bazen yıllar sonra doktora başvurduğunu söyledi. Kaybedilen vaktin tedavilerin çok uzamasına ve kalıcı deformasyonlara neden olabildiğini belirten Erdemoğlu, “Ayak tabanında ilerleyen bir nasır siğil olabileceği üzere, tırnakta genişleyen koyu renkli leke tırnak melanomu olabiliyor. Bu yüzden uzun müddet devam eden rastgele bir sorun yaşandığında uzman bir tabipten görüş alınmalı” diyor. Dr. Erdemoğlu kış mevsiminde ayak ve tırnak sıhhatiniz için dikkat etmeniz gereken 10 değerli kuralı anlatarak tekliflerde bulundu.

Ayaklar için 10 değerli kış bakımı

Her gün yıkamak koşul

Kışın ayaklarımız ayakkabı ve bot içinde daha uzun müddet kalıyor. Ayrıyeten ayaklarımızı soğuktan korumak için daha kalın dokumalı çoraplar kullanıyoruz. Yeniden mesken içinde patik yahut terlik kullanmayı tercih ediyoruz. Tüm bunlar ayakların havasız kalmalarına, bunun sonucunda bakteri ve mantar hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Bu nedenle ayakları pak tutmak değerlidir. Ayakların her gün uygun pH dereceli yıkama eserleriyle yıkanmaları ve havluyla çok güzel kurulanmaları gerekiyor. Ayaklar berbat kokuyorsa fırsatçı mikroplar iş başında demektir. Bu durumda dermatoloji hekiminden görüş alabilirsiniz.

Parmak ortalarını unutmayın

Uzun mühlet ayakkabı içinde kalmaları ayakların fazla terlemelerine, yıkandıktan sonra düzgün kurulanmaması da nemli kalmalarına neden oluyor. Cilt yüzeyinin rutubetli kalması çabucak her vakit mantar hastalıklarının başlaması için uygun ortam sağlıyor. Hasebiyle ayaklarınızı kuru tutmanız çok kıymetli. Bunu mümkün kılmak için teri emen pamuklu dokumalardan oluşan çorapları tercih edin. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, parmak ortalarını da ihmal etmeden çok âlâ kurulamalı, gerekirse fön makinesi kullanılmalısınız. Bilhassa diyabet hastalığınız varsa ayaklarınızı kuru tutmaya çok dikkat etmelisiniz.

Ayaklarınızın de neme gereksinimi var

Yüz ve bedenimiz kadar ayaklarımız da nemlendirilmeye muhtaçlık duyuyor. Bilhassa kış aylarında klima ve kalorifer üzere ısı kaynakları havadaki nemin azalmasına neden olarak, ayaklarımızın kurumasına ve çatlamasına yol açıyor. Ayaklarınızı her gün sistemli olarak nemlendirmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor. Kışın, bilhassa yağ birtakım yüksek eser kullanımı, başta topuk olmak üzere, tüm ayak cildini daha âlâ yumuşatıyor. Haftada bir defa yapacağınız nem maskeleri de ağır kurulukta yarar sağlayabiliyor.

Tertipli aralıklarla peeling yapın

Meyyit dokunun cilt yüzeyinden periyodik olarak uzaklaştırılması cilt sıhhati için yararlı oluyor. Ayaklar için özel olarak üretilmiş peeling eserlerini haftada bir sefer uygulamanız fayda sağlayabiliyor. Lakin uygulama sırasında cildinize çok haşin davranmanız cilt yüzeyinde tahrişlere neden olabiliyor. Münasebetiyle peeling yaparken cildinize nazik davranmaya itina gösterin. Peeling sonrası uygun bir nemlendirici kullanımı daha pürüzsüz ve yumuşak ayaklara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Tırnakların kesim formu kıymetli

Sağlıklı bir ayağın olmazsa olmazı tırnak bakımıdır. Lakin bakım yaparken kimi kurallara dikkat etmek gerekiyor. Ayak tırnaklarının tertipli aralıklarla düz olarak kesilmesi gerekiyor. Zira tırnak kenarlarını törpüyle ovalleştirmek, batıklara yol açabiliyor. Tırnaklar her beşerde farklı süratte uzuyor. Başparmak tırnağınızı ayakkabının uç kısmında hissetmeye başladığınızda kesim vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Ayağın ayakkabı ve çorap içinde uzun müddet kalması ve oje sürmek de tırnağın hava almasını önleyerek plak yüzeyinde sararmalara neden oluyor. Oje alışkanlığına orta vermeniz tırnağın sağlıklı rengine kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Çorap seçimine dikkat edin

Uzun mühlet ayakkabı, bot ve çizme içinde kalan ayaklar terliyor ve buharlaşmaya imkan olmadığı için cilt yüzeyinde rutubet oluşuyor. Bu tablo bakteri ve mantar enfeksiyonlarına taban hazırlıyor. Havlu ve pamuk dokumalı çoraplar teri emerek cilt yüzeyinden uzaklaşmasını sağlarlar. Şayet ayaklarınız olağandan fazla terliyorsa işyerine yedek çorap götürmeniz ve gün içinde çorap değiştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Modayı değil, sıhhati tercih edin

Vitrinlerdeki ayakkabılar, botlar ve çizmeler adeta göz kamaştırıyorlar. Siz siz olun, yeniden de modaya değil, sıhhatinize ehemmiyet verin. Ayakkabınızın ayağınızı ve ayak bileğinizi âlâ kavraması çok değerli. Fakat dikkat! Çok dar ayakkabılar ayak ve parmak eklemlerinde deformasyona yol açarak tırnak batması, hatta halluks valgus (ayak başparmağının yana gerçek sapması) oluşumuna yer hazırlayabiliyor. Ayakkabınızın ayak tabanınızı desteklediğinden ve deri üzere hava aldıran materyallerden üretilmiş olduğundan da emin olmalısınız. Zira yapay deri yahut plastik ayakkabılar ayaklarınızın daha da terlemesine yol açarak mantar ve egzama oluşumuna neden olabiliyor.

Birebir ayakkabıyı 2 gün üst üste giymeyin

Ayak sıhhatiniz için ayakkabınızın da hava alması kıymetli. Birebir ayakkabıyı 2 gün üst üste giymemeniz iç yüzeyinin havalanmasına, bu sayede bakteri ve mantar üzere enfeksiyon kaynaklarının ayaklarınıza ziyan vermesine mahzur olacaktır.

Her gün 5 dakika mola

Bedenimizin tüm yükünü çeken ayaklarımızın da dinlenmeye muhtaçlığı var. Her gün 5 dakika, ayaklarınızı kalp düzeyinden daha üstte olacak formda yükseltmeniz, lenf drenajının artmasını sağlıyor. Yeniden haftada bir sefer yapacağınız ayak masajları hem ruhunuza hem de ayaklarınıza uygun gelecektir. Masaj sırasında badem yağı kullanmanız cildinizin de beslenmesini sağlayacaktır.

Özel eşyanızı paylaşmayın

Ayak ve ayak tırnaklarınıza ilişkin tırnak makası, çorap, terlik, ayakkabı ve ayak havlusu size özel olmalı, kimseyle paylaşmamalısınız. Aksi takdirde başta mantar hastalığı olmak üzere pek çok bulaşıcı enfeksiyon hastalığına yakalanabilirsiniz.