Bacakta sivilce neden olur çok terleme sebebi!

Yaygın cilt meselelerinden biri olan bacak sivilceleri, hormonların değişmesiyle ergenlik devrinde artış gösteriyor. Erişkinlikte de görülen bacak sivilcelerinin oluşma nedenlerine bakmak gerekiyor. Çok hormonlar yağ bezelerinin etkinleşerek çok fazla sebum üretmesine neden olur. Çok fazla sebum olduğunda, gözenekler ve kıl kökleri cilt hücreleri ile tıkanır. Tıkanan gözenekler iltihaplanır ya da enfekte olursa sivilcelerin oluşmasına yol açıyor. Bacaklarda sivilce oluşumunun nedenleri ortasında folikülit başta geliyor. Ayrıyeten folikülit bacaklarda sivilce oluşumun en yaygın nedenlerinden biridir.

Bacaklarda oluşan folikülütin nedenleri şunlardır;

– Bedenin ısıya maruz kalması ve çok terleme
-Tıraş sonrası oluşan sivilceler                                                                                            – Sıkı giysiler giyinmek
– Kıl dönmesi batık kıl
– Çok gerilim
– Hijyen eksikliği

Birebir vakit da kurdeşen ve egzama bacaklarda sivilce ve döküntü oluşumuna neden olan risk faktörleridir. Sivilce tedavisi için kesinlikle bir uzmana başvurmakta yarar var. Hekiminizin reçete ettiği kremler bu çeşit problemlerin uygunlaşması için en gerçek yoldur. İşte bacaklarınızdaki sivilcelerden kurtulmayı sağlayan doğal tedavi yöntemleri…

Hijyene dikkat edin

Bacaklarınızın hijyenini sağlamak için günde iki kere sıcak su ile yıkayın. Sıcak su bakterileri yok eder ve bacaklarınızın temizlenmesini sağlar.

Bitkisel yağlar

Çay ağacı yağı ya da kırmızı kantaronu günde iki kez uyguladığınızda cildinizde rahatlama ve cilt hücrelerinde yenilenme sağlanır.

Nemlendirici

Bacaklarınıza nem takviyesi sağlamak sivilceleri yok etmek için tesirli bir tahlildir. Cildiniz kuruduğunda daha çok kaşıntıya ve cildinizde tahrişe neden olabilir. Bunun önüne geçmek için kesinlikle her gün nemlendirmeniz gerekir.

Kese

Kese cildinizde biriken kiri ve yağı temizlemek için tesirli bir yoldur. Bilhassa bacaklarınıza kese uyguladığınızda kan sirkülasyonunuz hızlanır. Sivilce ve selülit görünümünüzü azaltmaya yardımcı olur.