Bebeklerde Koliği Önlemek İçin Emzirirken Kaçınılması Gereken Besinler


Annelik, bir bayanın hayatındaki en şahane tecrübelerden biridir, lakin bebeğiniz tertipli olarak daima ağlarsa (kolik) bu kademe bir kabusa dönüşebilir. Birçok durumda, bu çılgınca ağlamanın nedeni koliktir. Bu bebeğinizi huysuz yapabilir.

Kolik, sağlıklı bir bebeğin net bir sebep olmadan sık sık ağlaması yahut sonlanmasıdır. 3 haftadan fazla, haftada en az 3 gün, günde 3 saatten fazla ağlama olarak tanımlanır.

Emzirirken gazlı yiyecekler yerseniz, bebeğinizin mide ağrısı olabilir ve bunun sonucunda ağlayabilir. Emzirme periyodunda, bebeğinizin durumunu uygunlaştırmak ve yediğiniz yiyeceklerden ötürü kolik olmamasını sağlamak için kaçınabileceğiniz birtakım yiyecekler vardır. Bebeğinizin altı aylık olana kadar tek besin kaynağı neredeyse her vakit anne sütüdür. Ne yediğiniz dolaylı olarak sıhhatini tesirler. Bazen bebeğiniz, tükettiğiniz birtakım besin hususlarına karşı hoşgörüsüz olabilir ve bu üzere durumlarda bebeğiniz kolik olabilir. Bu nedenle bebeklerde kolik oluşumuna neden olan besinleri belirlemeniz ve diyetinizden çıkarmanız gerekebilir.

Kolikli Bir Bebeği Emzirirken Kaçınılması Gereken Yiyecek ve İçecekler​

Emziren bir anne olarak, daha dikkatli olmanız ve aşağıdaki besinlerden diyetinizde kaçınmanız gerekecektir.

1. Gazlı İçecekler​


Bebeğinizi emzirirken gazlı içecekler tüketmeyin, zira bu çeşit içecekler bedeninizdeki toksinleri artırabilir ve bu da bebeğinizin sıhhatini etkileyebilir. Bunun yerine doğal meyve suları yahut limonataları tercih edin

2. Kafeinli İçecekler​


Çay, kahve yahut her türlü kafeinli içeceklerin gaz ve şişkinliğe neden olduğu bilinmektedir. Kafeinli içecekler tüketmek bebeğinizde gaza ve şişkinliğe neden olarak onu ağlatabilir. Fakat çay yahut kahve içmeden yapmamam diyorsanız içebileceğiniz ölçü konusunda hekiminize danışın.

3. Baklagiller​


Barbunya, soya vb. üzere kimi bakliyat cinslerini dahil etmek bebeklerde çok gaza neden olarak rahatsızlık ve koliklere neden olabilir.

4. Güç İçecekleri​


Emzirirken güç içeceği içme isteğinizi denetim edin, zira bu içecekler bedeninizde biriken kimyasallar ve koruyucular nedeniyle bebeğinizin sıhhatini olumsuz istikamette etkileyebilir.

5. Baharatlı Yemek​


Sıcak ve baharatlı yiyecekler birçok kişi tarafından sevilir. Bununla birlikte, anne sütünün tadında değişikliklere neden olabileceği ve bebeğin sindirim sistemini bozabileceği için emzirme sırasında bu çeşit yiyeceklerden uzak durmak yeterli bir fikirdir.

6. Abur cubur​


Abur cubur yalnızca besleyiciliği düşük olmakla kalmaz, tıpkı vakitte içerdiği tüm koruyucular nedeniyle bebeğinizin sıhhati için de berbattır.

7. Yüksek Ölçülerde Süt Ürünleri​


Birçok acemi anneye, çok fazla süt tüketmenin süt üretimini artırmaya yardımcı olabileceği söylenir; bunu kanıtlayacak hiçbir delil yok. Öte yandan, daha fazla ölçüde süt eseri anne için sindirim meselelerine yol açabilir ve bebeklerde koliklere neden olabilir .

8. Kuruyemiş​


Tüketmek Kuruyemişler uygun bir protein ve yağ kaynağıdır, lakin badem ve kaju fıstığı üzere çeşitli kuruyemişlerin tüketilmesi bebeklerde gaz oluşumuna yol açabilir.

9. Yumurtalar​


Yumurtalar bir beslenme güç merkezidir. Fakat yumurta akı tüketmek bebeklerde mide sıkıntılarına yol açabilir.

10. Kimi Sebzeleri​


Yemek Yanlış sindirim ve midede gaz birikmesi nedeniyle bebeğinizde koliği tetikleyebilecek ve ağır ağrıya neden olabilecek kimi sebzeler vardır. Bunlardan kimileri brokoli, karnabahar, lahana vb.

Bebeklerde Kolik Başlangıcını Önlemek İçin İpuçları​

Bir ebeveyn olarak, bebeğinizin acı çektiğini görmek cüret kırıcı olabilir ve onu yatıştırmak yahut rahatlatmak için her şeyi denemek isteyebilirsiniz. Burada bebeklerde koliği önlemeye yardımcı olabilecek birtakım ipuçlarımız var:

  • Bebeğinizin sütü daha yeterli sindirmesine yardımcı olabileceğinden, sistemli aralıklarla daha az ölçüde anne sütü verin.
  • Bebeğinizde koliği önlemek için emziren anneler en yeterli diyete karar vermenize yardımcı olmasını hekiminizden isteyebilirsiniz. Tüm tetikleyicileri diyetinizden çıkarmalısınız.
  • Diyetinize kafeinli içecekler yahut süt eserleri dahil etmekten kaçının. Gerekirse, alımlarını sınırlayın yahut ülkü alım ölçüsünü hekiminize sorun.
  • Bebeğinizde kolik oluşumunu azaltmak için almayı düşünebileceğiniz bitkisel destekler mevcuttur. Hekiminize danışın.

Bebeğinizdeki kolikten kurtulmanıza yardımcı olmak için hekiminize müracaatınızı öneririz.

Doktora Ne Vakit Başvurmalısınız?​

Birden fazla kolik hadisesi kolay kolay yönetilebilir olsa da bazen bebeğinizin tabibine danışmanız gerekebilir. .Bebeğinizin ishal, kusma yahut başka tasa verici semptomlar yaşadığını fark ettiğinizde bebeğinizin tabibine başvurun.

Bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için bebeğinizin hakikat beslenmesi değerlidir. Anne sütü bebeğinizi beslemenin en güzel yollarından biridir. Lakin bazen yeni bir anne olarak bebeğinizi beslerken çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Lakin uygun yardım ve tıbbi müdahale ile bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

İlgili Mevzular;