Böbrek sıhhati için dikkat edilmesi gerekenler kan şekerini ve kiloya dikkat!

Sıhhat sıkıntılarında son vakitlerde giderek artışta olan ve karşımıza çıkan problemlerden biri de böbrek rahatsızlığıdır. Böbrek rahatsızlığının en kıymetli nedenleri ortasında yer alan diyabet obezite ile ilgili alınabilecek tedbirleri Memorial Şişli Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Özkök, “14 Mart Dünya Böbrek Günü” öncesinde böbrek sıhhatini korumak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Kilo ve kan şekerini istikrarda tutun

Kronik böbrek rahatsızlığının en sık nedeni, halk ortasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabettir. Yüksek kan şekeri düzeylerinin böbrek hastalığına yol açtığı ve mevcut böbrek hastalıklarını hızlandırdığı bilinmektedir. Bu yüzden kan şekeri denetimi böbrek sıhhati için çok değerlidir. Obezite son yılların en çok artış gösteren ve en değerli sıhhat sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Obezitenin tek başına böbrekleri olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bununla birlikte obezite diyabete de neden olabildiği için böbrekler için iki kat risk teşkil etmektedir. Kilo denetimi ile birlikte karbonhidratlı ve hazır besinlerden uzak beslenilmesi böbrek sıhhati için çok değerlidir.

Hipertansiyona dikkat!

Türkiye’de tuz tüketimi tavsiye edilen azamî düzey olan günde 5 gramın çok üzerindedir. Bilhassa tuz tüketiminin fazla olması hipertansiyona yer hazırlamaktadır. Hipertansiyon yalnızca kalp ve damar hastalıklarına değil kronik böbrek rahatsızlıklarına da yol açmaktadır. Tuz tüketiminin olağan düzeylere çekilmesi tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlıklarını değerli oranda düşürmektedir. Yapılan araştırmalarda dünyada tuz tüketiminin %15 azaltılmasının 10 sene içinde 8,5 milyon insanın hayatını kurtarabileceğini göstermektedir.

Rutin kontrolere girin!

Kronik böbrek rahatsızlıklarında hipertansiyon, diyabet, obezite üzere önlenebilir etkenlerin yanında kişinin hayat halinin neden olmadığı nefrit ve polikistik böbrek hastalığı üzere hastalıklar da kıymetli yer tutmaktadır. Bu çeşit rahatsızlıkların erken periyotta teşhis edilmesi diyaliz sürecine girmeden tedavi bahtını kıymetli oranda artırmaktadır. Böbrek hastalıkları çoklukla son evreye gelene kadar hiçbir belirti vermeyebilir. Belirtiler ortaya çıktığında ise çoğunlukla hastalık geri dönüşü olmayan evreye girmiştir. Bu yüzden kolay kan ve idrar analizleri ile rutin sıhhat denetimlerinin yapılması gerekmektedir. Bilhassa ailesinde böbrek rahatsızlığı bulunan bireylerin makul aralıklarla denetimden geçmesi mümkün rahatsızlıkların erken teşhisi ve tedavisi için kıymetlidir.

Prostatın güzel huylu büyümesi, prostat kanseri yahut mesane meseleleri böbrekleri olumsuz manada etkilemektedir. Bu tıp rahatsızlıklarda idrarın tam olarak boşaltılamaması böbreğe geri kaçakların yaşanmasına ve böbrek işlevlerin bozulmasına yer hazırlamaktadır. Uzun vakittir prostat sorunu yaşayan hastaların böbrek işlevlerini da denetim ettirmesi gerekmektedir. İdrar sondası takılması, ilaç yahut gerekli durumlarda cerrahi müdahaleler tedavide kullanılan yolların başında gelmektedir. Böbrek rahatsızlıkları ortasında en sık belirti veren hastalıkların başında böbrek taşları gelmektedir. Birçok böbrek taşı şiddetli ağrıya neden olmakla birlikte hiçbir belirti vermeden gelişebilen böbrek taşları da bulunmaktadır. Böbrek taşlarının kanalları tıkaması böbrek işlevlerini olumsuz etkilemektedir. Faal böbrek taşı şikayeti olmasa bile bu hasta kümesi belli aralıklarla kesinlikle Nefroloji ve Üroloji kısımlarından takip edilmeli, böbrek işlevleri izlem altında tutulmalıdır.

Her hastalıkta ilaca yönelmeyin

Sağlıklı böbrekler için ağrı kesiciler başta olmak üzere gereksiz ilaç tüketiminden uzak durmak gerekmektedir. Bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler birikici bir tesirle uzun devirde böbreklere hasar verebilmektedir. Bunun yanında tek bir ağrı kesici kullanımı sonrası böbrek işlevlerinin büsbütün kaybolduğu olayları da sıklıkla görmekteyiz. Ülkemizde antibiyotik alımının sonlandırılarak tabip denetimine bırakılması olumlu bir süreçtir. İlaçların yanı sıra doğal eser yahut bitkisel tedavi altında piyasada satılan eserlere temkinli yaklaşılması gerekir

Hayat kalitesine itina gösterin

Su tüketiminin böbrek işlevleri için kıymeti artık herkes tarafından bilinmektedir. Hayat formunu düzenlerken su tüketiminin yanında idman de ön plana çıkartılmalıdır. Günlük idman ve su tüketiminin kilo denetiminde değerli bir yeri olduğu unutulmamalıdır. Gazlı içecekler yüksek oranda fosfor ve şeker içerdiği için yalnızca böbrek değil genel sıhhat bakımından da uzak durulması gereken besinler ortasındadır. Patates, muz, kepekli tahıllar, süt ve domates üzere yüksek potasyum içeren besinlerin tüketilmesi sağlıklı böbreklere sahip şahıslar için önerilse de böbrek hastaları bu besinleri dikkatli tüketmesi gerekir.