Botoks kozmetik dışı tedavilerde de kullanılıyor

Op. Dr. Mustafa Korkmaz, “Botoks çok güçlü bir zehirdir fakat hakikat dozda kullanıldığında epey inançlıdır. Botoks birinci olarak 1970’lerde blefarospazm denilen göz kapağı hareket bozukluğunda kullanıldı. Günümüzde kozmetik kullanımının yanı sıra mesane sıkıntılarında, çok terleme, çok tükürük salınımında, kimi ses ve konuşma bozukluklarında, bruksizmde, migren ve birtakım baş ağrılarında da uygulanıyor” dedi.

Op. Dr. Korkmaz, botoksun Clostridium Botilinum bakterisinin oluşturduğu bir toksin olduğunu belirterek “Protein yapısındadır ve nörotoksik tesiri vardır. Akson uçlarından asetil kolin salgılanmasını önleyerek yumuşak felce yol açar. Çok güçlü bir zehirdir ancak yanlışsız dozda kullanıldığında hayli inançlıdır. 1970’lerden beri yaygın olarak kullanılıyor. Botoks birinci olarak blefarospazm denilen göz kapağı hareket bozukluğunda kullanıldı. Tıbbi ve kozmetik kullanım alanları mevcuttur. Yaş göz önüne alınıldığında 18 yaş altına uygulama hakikat olmaz. Yalnızca şaşılık ve göz spazmı durumunda 12 yaş üstüne uygulanabilir” dedi.

Konuşma bozukluklarında da uygulanıyor

Botoksun mesane, idrar boşaltma sıkıntılarında, çok terleme, çok tükürük salınımında, kimi ses ve konuşma bozukluklarında, bruksizmde, migren ve birtakım baş ağrılarında kullanıldığına işaret eden Op. Dr. Korkmaz, şöyle devam etti: “Kozmetik kullanımında en önemli kaş çatma çizgileri ve göz kenarlarında kazayağı denilen kırışıklıkların düzeltilmesi hedeflenir. Botoks ayrıyeten burunda tavşan kırışıklıklarının düzeltilmesinde, gummy smile denilen gülmede diş etinin görüldüğü durumlarda, dudak kenar çizgileri ve alt çene çukurlaşmalarında da kullanılır. Botoksun tesiri 2 ila 3 günde kas zayıflığı olarak başlar, 4’üncü haftada azamî kas zayıflığı ortaya çıkar. 3’üncü ve 6’ncı aylar ortasında kas gücü geri dönmeye başlar.”

Botoks koku kaybına neden olmaz

Op. Dr. Korkmaz, botoksun yan tesirlerinin çoklukla hafif ve süreksiz olduğuna değinerek, şu açıklamayı yaptı: “Botoks yan tesirleri günler, haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkabilir. Botoks direnci yüzde 3 ila 10 ortası olguda botoksa karşı antikor gelişimi halinde ortaya çıkar. Yan tesir olarak enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, uyuşma hissi, hafif baş ağrısı, bulantı, kaşıntı, ateş, titreme, çift görme, çok az olarak anaflaktik şok denilen ağır alerji tablosu, yutma ve nefes alma zahmeti, üst göz kapağında düşme, ağız kuruluğu, yorgunluk görülebilir. Yüksek dozlardaki uygulamalarda, uygulama alanın uzağında ortaya çıkabilen botoks yan tesirleri botulizim tablosu oluşturabilir. Fakat önerilen dozlarda uygulandığında bu tablo hiç ortaya çıkmamıştır. Botoks uygulamasının koku üzerine bir yan tesiri yoktur. Çok fazla uygulanan çene botokslarında çene kaslarında kalıcı kas zayıflığı ortaya çıkabilir.”

Süreç öncesinde E vitamini alınmamalı

Botoks süreci öncesi dikkat edilmesi gereken konuları Op. Dr. Korkmaz, “Makyaj çıkarılmalı, alkolsüz dezenfektanlarla uygulama alanı silinmeli. En uygun dezenfektan hipokloroz asittir. Hasta ise botoks öncesi E vitamini, aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Gebelikte ve emzirmede botoksun bebeğe tesirleri ile ilgili kâfi data yoktur. Botoks ve katkılarına karşı alerji varsa kaçınılmalıdır. İnjeksiyon planlanan yerde deri enfeksiyonu varsa yapılmamalıdır. İdrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonu durumlarında yapılmamalıdır. Kas ve sonları tutan; ALS, Myastenia Gravis üzere hastalıklar sorgulanmalıdır. Hastanın kullanmakta olduğu ilaçlar kesinlikle öğrenilmeli ve göz önünde tutulmalıdır” diye konuştu.

Kalsiyum içeren besinlerden kaçınılmalı

Op. Dr. Korkmaz, hastaların botoks sonrası dikkat etmesi gerekenleri şu biçimde kıymetlendirdi: “Kalsiyum içeren besinler tüketilmemeli. Uygulama alanına en az 4 saat masaj yapılmamalı, mimik hareketler kullanılmamalıdır. Daha sonra hafif masajlar yapılabilir. Havuza girilmez, saunaya ve kuaföre gidilmez. Botoks uygulaması sonrası saatler ve günler içinde genel kas zayıflığı, görme bulanıklığı, dengesizlik gelişirse otomobil ve tehlikeli araçlar kullanılmamalıdır. İkinci sefer botoks uygulaması için en az 6 ay beklenmelidir.”