Cinsel isteksizlik ve nedenleri

Dünyada her 5 bireyden 1’i cinsel isteksizlik yaşıyor. Hatta datalara nazaran bayanlar erkekler nazaran cinsellikten daha fazla soğumuş durumdalar. Çiftlerin alakalarını sarsan ve daha çok ruhsal kökenli bu duruma yol açan pek çok sebep var. Cinsellikten soğumanın nedenlerini Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney sıraladı.

Bilgi eksikliği sonucu olabilir

Cinsellikten soğuma, bireyde yahut çiftin ilgisinde zorluklara yol açan cinsel ilgilerde, istek ve fantezilerde azalmadır. Cinsellikten uzaklaşma ve isteksizlik birçok nedene bağlıdır. Bazen bu duruma fizikî sıkıntılar neden olurken bazen de ruhsal problemler neden olmaktadır.

Cinsellikten soğuma temelinde isteksizlik olarak ortaya çıkmaktadır. Cinsel sorunlarla psikoterapistlere başvurmanın en sık nedenidir. Hatta cinsel sorunların yarısı bu hususla ilgilidir. Bunun en sık nedeni, cinsellik hakkında bilgi eksikliği yahut yanlış bilgilenmedir. Birçok kişi cinsellik ile bilgileri ergenlik devrinde arkadaşlarından edinir. Bu durumda eksik ve yanlış öğrenme doğaldır. Bununla birlikte cinsel isteksizlik genel olarak bir yazgı üzere algılanmakta, çiftler kendi ortasında bu mevzuyu konuşmaktan uzak durmaktadır.

Hastalıklar da tetikliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya nazaran erkeklerin yüzde 15’i bayanların ise yüzde 32’si cinsellikten soğumuş durumdalar. Bizim ülkemizde de emsal bir tablo var ve tahminen de bayanlar açısından durum daha vahim. Cinsellikten soğumanın bedensel nedenleri; şeker hastalığı, kalp hastalığı, tansiyon sorunları üzere ömür uzunluğu süren hastalıklar, kanserler, menopoz, kullanılan ilaçlar ve hormonsal meselelerdir.

Bedensel sıkıntılarda cinsellik, ne yazık ki ayıp sayıldığı için tabiplerle konuşulmaz ve bu mevzuda neler yapılabileceği araştırılmaz. Esasen önemli bir fizikî hastalığı olan kişinin bunu kaygı etmesi tuhaf karşılanır. Halbuki cinsellik hayat uzunluğudur. Cinsel isteksizlik de artık çarçabuk çözümlenebilecek bir problemdir. Lakin bireylerin bu hususun üzerine düşmeleri gerekir. Bu hususlarda profesyonel yardım almak sorunun üstesinden gelebilmenin en kıymetli yoludur.

Bayanlarda cinsellikten soğumanın nedenleri

Cinsel hususta bilgi yetersizliği, cinsel bahislerde istekli gözükürse bunun öbür manalara çekilmesi telaşı, aldatılma, ön sevişme müddetinin kısalığı, kendi vücuduyla ilgili beğenilme tasası, orgazm olamama, depresyon, evlilikte uyumsuzluk, gebe kalma korkusu, gereğince duygusallık yaşayamama, erkeğin bayan cinselliği konusunda bilgisizliği cinsel istekleri konusunda kendi söz edememesi, cinselliğin başlatılmasını erkekten bekleme, olumsuz yaşanan birinci tecrübe, menopoz, mastürbasyon yapmama, vajinusmus, hamilelikte cinsellik konusunda yanlış bilgiler, emzirme, sözel şiddet, fizikî şiddet, suçluluk hisleri, cinsellikte eşe itaat algısı, cinsel taciz ve tecavüzler.

Erkeklerde cinsel istekte azalma nedenleri

Sertleşme sorunu, erken boşalma, evlilik sıkıntıları, ağır ve uzun çalışma saatleri, bilgi eksikliği, partnerinin isteksizliği, aldatma, eşinin dışında öbür bayanlarla cinsellik, olumsuz yaşanan birinci tecrübe, ekonomik sıkıntılar, depresyon, cinsellikte başarılı olamama korkusu, yaşlılık, kapalı eşcinsellik.