Çok dezenfektan kullanımı astım ataklarını tetikliyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte dezenfektan, kolonya ve paklık materyalleri kullanımı da bir oldukça arttı. Bu devirde teneffüs yolları hasarıyla hastanelere müracaatların sıklaştığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, kıymetli ikazlarda bulundu. Alkol ve dezenfektanlar astım hastalarını olumsuz tarafta etkiliyor diyen Uzm. Dr. Hacer Ofluoğlu, “Türkiye’de çamaşır suyu kullanımı çok fazla. Koronavirüsle birlikte çamaşır suyu tüketiminde epey büyük bir artış yaşandı. Bu eserlerin konutlarda kullanımı ağır halde devam ediyor. Astım tetiklenmeleri koronavirüsle birlikte bir oldukça arttı. Polikliniklerimize astım atakları ile başvuran genç bayan hastalarda artış oldu” diye konuştu.

“El yıkamanın yerini hiçbir şey almaz”

Uzun ve ağır maruziyetin önemli astım atakları oluşturduğunu anlatan Uzm. Dr. Ofluoğlu, “Çünkü dezenfektan ve çamaşır sularının teneffüs yollarında hasarlanmaya yol açtığını biliyoruz. Koronavirüs öncesi yapılan çalışmalar da bunu kanıtladı. Bilhassa küçük ve havasız ortamda ağır çamaşır suyu kullanımı birçok ortamda mesleksel astım denebilecek hastalıklara yol açmıştı. El yıkamanın yerini hiçbir şey almaz. Dezenfektan kullanımının bu kadar çoklaşması çok beğenilen değil. Sonuçta bunların hepsi kimyasal unsurlar. Bunlar ciltte de birtakım sıkıntılara yol açabilir. Fırsat buldukça el yıkamak değerli. Çok sıkıntı durumda kalınırsa dezenfektan alkol ve kolonya bazlı kimyasallar kullanılır” ikazında bulundu.

“Temizlik esnasında maske kullanın”

Astım hastalarına koronavirüs salgını öncesinde de paklık esnasında maske önerdiklerini hatırlatan Uzm. Dr. Ofluoğlu şu ihtarlarda bulundu: “Baharat, birtakım parfümler dahi astımı tetikleyici ögedir. Bu hastalarımızın bunların maruziyetine de en aza indirmeleri gerekiyor. Mümkün olduğunca bu işi yaptıkları alanı yeterli havalandırmaları havalandırılamayacak bir ortamsa çok uzun kalmamalarını öneririz. En azından paklık malzemesini ortama döktükten sonra süratli formda ortamdan uzaklaşmalarını ve süreç sırasında da kesinlikle maske takmalarını öneriyoruz. Hasta atak sırasında nefes alma hissinin süratlice durduğunu hissediyor. Kişi bu sırada nefes açlığı boğulma hissi yaşıyor.”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, son olarak astım atağı yaşayan bireyle ilgili “Hastaneye gelene kadar kişi süratlice havadar ortama alınmalı. Kişi süratlice o ortamdan ulaşacak. Bir balkona pencere kenarına çıkarılması gerekiyor. Efor saf etmeden oturacak, su içecek. Astımı varsa o an kurtarıcı ilacını da kullanabilir” ikazında bulundu.