Dolgular yaşlanmanın ciltte meydana getirdiği hasarları gideriyor

Sıhhat teknolojilerinin gelişimine paralel olarak günümüzde birçok estetik uygulaması yapılıyor. En sık tercih edilen uygulamaların başında ise toplumda bilhassa yüzündeki rastgele bir bölgenin görünümünden mutlu olmayan fakat bıçak altına da yatmak istemeyen bireylerin başvurduğu dolgu uygulamaları geliyor. Uzmanlar ise dolgu uygulamalarının sadece şekillendirme için yapıldığı istikametinde yanlış bir kanı oluştuğuna dikkat çekiyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, “Toplumdaki genel kanının bilakis dolguların tek tesiri şekillendirme değildir, birebir vakitte cildin gençleşmesini sağlar. Dolgular cildin çeşidine, yaşına, daha evvel geçirdiği süreçlere ve gençleştirilmek istenen bölgenin gereksinimlerine uygun olarak uygulandığında cilt için bir tedavi niteliği de taşır.” dedi.

Yaşlanmayla oluşan cilt hasarlarını gideriyor

Cildin çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak yaşlandığını belirten Dr. Hande Ulusal, ciltte meydana gelen hasarların dolgu uygulamalarıyla giderilebileceğini belirtti. Hande Ulusal, “Genetik ve çevresel faktörler yaşlanma sürecini belirler. Bu süreçte bilhassa cildimize sıkılık ve esneklik veren kollajenin yapısı bozulur ve hasar görür. Elmacık kemiklerinin dolgunluğu azalır, yanaklarda boşalma ve aşağı sarkma meydana gelir, burnun olduğundan daha fazla derinleşmesi üzere durumlar ortaya çıkar, gülme çizgileri barizleşir, sigara sınırları daha net bir formda görünür, dudakta kasılma ve ağız kenarında sarkma üzere imgeler oluşabilir. Hyaluronik asit ise dolgu uygulamalarında en çok kullanılan dolgu unsurudur. Cildimiz yaşlandıkça hyaluronik asit ölçüsünde da azalma meydana gelir. Dolgu uygulamalarında, hyaluronik asit, küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki sorunlu olan yerlere enjekte edilir. Jel kıvamındaki hyaluronik asit cildin su tutma kapasitesini artırarak yoğunluk sağlar ve cildi güzelleştirir.” sözlerini kullandı.

Tedavi edici özelliği de bulunuyor

Dolguların ciltteki mevcut kusurları kapatmasının yanı sıra tedavi edici özelliği olduğuna da dikkat çeken Hande Ulusal, “Hyaluronik asit, cildi pürüzsüz ve esnek tutmaya yardımcı olur, akne izlerini önler, dokuların tamir edilmesini ve elastikliğin korunmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde cildin yaşlanmasının da önüne geçer. Tıpkı vakitte kollajen liflerinin oluşumuna ve bakımına yardımcı olur, cilt iltihabı ve tahriş ile savaşır. Öte yandan yaşlandıkça hücre mitoz suratı azalır, bu sebeple hücresel yenilenme ve tamir süreci de yavaşlar. Hyaluronik asidin varlığı, bu durumu aksine çevirmede de değerli rol oynar. Kaş ortası, nazolabial bölge ve dudak üstündeki dikey çizgiler ise en sık uygulama alanlarıdır.” dedi.

Püf nokta bütünsel yaklaşım

Dolgu uygulamalarında hastanın şikayetçi olduğu meseleleri tetikleyen sebepleri bulmanın kritik kıymet taşıdığının da altını çizen Hande Ulusal, “Hastaya yapılacak dolgu sürecini hastanın doku kalitesi belirler. Dolgu uygulamalarından en sağlıklı sonucu almak ise yalnızca hastanın lisana getirdiği sıkıntıya yönelik süreç yapmaya değil sorunun temelinde ne olduğunu saptayarak gerekli takviyesi vermeye bağlıdır. Yani bütünsel bir yaklaşım benimsemek gerekir. Bu kapsamda geliştirdiğimiz ve Sihirli Dokunuş olarak isimlendirdiğimiz Magic Touch prosedürü ile 45 yaş altı için Princess Touch ve 45 yaş üstü için Queen Touch olmak üzere iki başka yaklaşım benimsiyoruz. Cildin nelere muhtaçlığı olduğunu belirliyor, hastanın kusurlarını kapatmaktan çok cilt kalitesini düzeltecek uygulamalardan hastaya özel bir kombinasyon oluşturuyoruz. Böylelikle sorunu değil, onu tetikleyen faktörleri ortadan kaldırarak ciltteki gençleşmenin uzun müddet kalıcı olmasını sağlıyoruz.” diye konuştu.