Genital siğiller nasıl tedavi edilir

Genital siğillerin nedenlerinin HPV ismi verilen virüsler olduğunu lisana getiren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir Yüzer, HPV’nin 60 dan fazla çeşidi olduğunu ve HPV 6 ve 11 tipinin bulaşmasının siğile neden olduğunu söyledi.

Siğillerin kanser riski taşımayan lezyonlar olduğunu vurgulayan Op.Dr. Yüzer, gential siğllerin tedavisi hakkında bilgi verdi.

Görülme sıklığı arttı

Siğiller çoklukla cinsel yolla bulaşabilirler. Yeterli huylu olmalarına rağmen, süratli yayılmaları ve tedavi sonrası tekrarlamaları nedeniyle bilhassa ruhsal taraftan bayanları olumsuz olarak tesirler. Son yıllarda ülkemizde bilhassa 18-28 yaş ortasındaki gençler ortasında görülme sıklığı artmıştır.

Hem bayanlarda hem de erkeklerde görülebilir. Genital bölgede ya da makat etrafında karnabahar görünümündedirler. Bazen tek bir adet çoğunlukla da birden fazla görülürler. Erken devirde tedavi edilmediğinde süratle çoğalır ve tüm genital bölgeyi kaplayacak biçimde yayılabilirler. Kimileri toplu iğne başı kadardır, kimilerinin büyüklüğü ise 4 cm’e kadar çıkabilir. Ağrısız ve bazen kaşıntılı olabilen kitleler olarak belirti verirler. Beyaz ya da gri renkte ve üzeri pürtüklü bir yapıdadırlar. Bunlar aslında olağandışı halde oluşumunu tamamlamış et parçalarıdırlar.

HPV enfeksiyonu taşıyan bir bireyle cinsel alakada bulunulduğunda kesinlikle o kişinin de HPV enfeksiyonu geçireceği manasına gelmez. Bulaşıcılık da kişinin bağışıklık sisteminin de değeri vardır. Genital faal siğil varlığında bulaşıcılık daha yüksektir. Cinsel alakada prezervatif kullanımı genital siğilin bulaşıcılığından korunmada kâfi değildir.

Siğili olan hastalarda kesinlikle HPV virüsünün başka kanser yapan tiplerinin de bulaşma ihtimaline karşı tetkikler yapılmalıdır. Serviks ismi verilen rahim ağzından alınan smear testi ile rahim ağzında olağandışı hücre değişikliğinin başlayıp başlamadığı araştırılmalıdır. Tekrar rahim ağzından alınan bir sürüntüden HPV’nin bulaşıp bulaşmadığı, bulaştıysa hangi tipinin bulaştığı saptanabilir. Bu tetkiklerin sonuçlarına nazaran hastanın takip planı çıkarılır.

Genital siğil tedavisi

Tedavide hem medikal hem de cerrahi teknikler kullanabilir. Jinekolog muayenesinden sonra siğilin yaygınlığına nazaran medikal antiviral tedavi, elektrokoterizasyon, crioterapi(dondurma), laser sistemleri ile tedavi planlanır.

Dondurma süreci ağrısızdır ve birçok vakit anestezi olmadan uygulanır. Genel olarak gebelik sırasında siğillerin oluşan siğillerin tedavisinde uygulanırlar.

Kimyasal yıkım metodunda; Biklorasetik asit, triklorasetik asit, podofilin ve podofilotoksin üzere asitler kullanılır. Siğillerin tahrip edilmesinde epeyce tesirli olan bu asitlerin yardımı ile problemli bölgeler tahrip edilir. Fakat bu tedavi sağlıklı ciltte de tahrişe neden olabilir. Hastaların kendi kendine uygulama zahmeti ve tedavinin uzun müddetli olması nedeniyle sıkıntı bir sistemdir.

Elektrokoterizasyon (yakma) siğil tedavisinde sıklıkla kullanılır. Siğillerin süratli sıklıkla tek seansta ve kanamasız bir biçimde ciltten uzaklaştırılması mümkün olur. Ağrılı bir süreç olduğundan lokal yahut genel anestezi altında yapılır.

Crioterapi (dondurma)siğilleri birden fazla seansta uygulanarak yapılan anestezi gerektirmeyen bir süreçtir.

Laser koterizasyon ile siğiller tek seansta çıkarılabilir. Nadiren siğilin yaygınlığına nazaran anestezi uygulanabilir.

Genital siğil tedavisi müddetince genital bölge tüy paklığında deride tahriş yaratacak ağda ,jilet ,tüy dökücü krem üzere metotlar kullanılmamalı. Zira HPV virüsü bütünlüğü kaybolan deride çok daha süratli yayılacaktır.

HPV aşısı olan bir virüstür.İki tip aşı vardır.Bir aşıda yalnızca HPV 16-18’e karşı koruyuculuk vardır. Başka aşıda HPV 6,11,16,18 ‘e karşı koruyuculuk vardır.HPV aşısı bedende var olan virüsü yahut siğili yok etmez. Aşı ileri periyotlarda bedene girebilecek bu dört tipe karşı koruyuculuk sağlanması maksadıyla yapılmaktadır.

HPV aşısının mümkünse cinsel aktivite başlamadan 11-12 yaşındaki kız ve erkek çocuklara yapılması önerilmektedir. Fakat cinsel aktivite olsa da HPV testi yaptırılmasına gerek olmadan aşı yapılabilir. Aşının hala 9-43 yaş ortası bayanlarda aktifliğinin olduğu saptanmıştır. İkili aşı 0-1-6 ,dörtlü aşı 0-2-6 olmak üzere üç doz yapılmaktadır. Şu andaki bilgiler aşının rapele muhtaçlığı olmadığı tarafındadır. Bu aşılar canlı yahut meyyit virüs bulundurmadığından yapıldığında HPV enfeksiyonu , HPV ye bağlı kansere neden olmazlar.

Genital siğili olan hastalarda siğili yok edici tedavinin yanında bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaç ve vitamin dayanağı de verilmesi siğilin tekrarlama bahtını da düşürecektir.

Sonuç olarak, genital siğiller görüldüğünde süratli yayılma potansiyeli düşünülerek tedavisinin çabucak planlanması gereklidir. Bu ortada partner de kesinlikle detaylı bir muayeneden geçmelidir.