Güneş yanığına ne âlâ gelir salatalıklı formülü deneyin!

Yazın güneşin keyfini çıkarıp derimizi bronzlaşmak gibisi yok. Lakin hami krem kullanmayıp güneşin tesirini artırdığı saatlerde güneşlenmek önemli yanıklara sebep oluyor. Güneşten etkilenen cildinizi rahatlatacak kolay yollar kısa müddette cildi düzgünleştiriyor. Pekala güneş yanığına ne güzel gelir? İşte yazı daha rahat geçirmenizi sağlayacak güneş yanığı tedavi yöntemleri!

Salatalık 

Anti-enflamatuar özelliği sayesinde salatalık, güneş yanıkları için kolay bir tahlil sunar. Cildinizi rahatlatmak ve çok muhtaçlık duyulan nemi vermek için salatalık suyu, aloe vera ve hindistancevizi sütünü karıştırın. Karışımı buzdolabında saklayarak daha rahat bir uygulama yapabilirsiniz. 

Süt 

Bir süt banyosu güneş yanıklarından gelen ısıyı sakinleştirebilir, proteinleri iltihabı azaltmak ve cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Ilık suyla duş alın

Güneş yanığına maru kaldıysanız yapmanız gereken birinci şey ılık bir suyla duş almak olmalıdır. Ilık su bedenin alevli halinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Karbonat ya da lavanta esansiyel yağlarını kullanabilirsiniz. Bunlar beden ısısını düşürücü bir tesire sahiptir. 

Karbonat ve elma sirkesi 

Elma sirkesindeki asetik asit, karbonat kaşıntılı cildi rahatlatırken ağrıyı azaltır. 1/4 su bardağı elma sirkesi ve 1/4 su ve karbonat ile karıştırın. Lavanta üzere yatıştırıcı bir uçucu yağ birkaç damla yağı karışıma ekleyin ve direkt güneş yanığı bölgelerine uygulayın.