Her Gün Zencefil Yemek İçin 10 Neden


Zencefilin bir çeşit “süper gıda” olduğunu zati birçok defa duyduk. İçerisinde bol ölçüde lif, vitamin, doğal antibiyotik ve bedenimizin yararlanabileceği daha birçok yararlı bileşen bulunur. Fakat zencefilin tadı herkes tarafından sevilmez ve biz onu yemeklerimizde nadiren kullanırız. Bu mucize sebzeyi her gün kullanmanız için 10 neden topladık.

Bitki Asya’ya hastır ve binlerce yıldır Çin, Japon ve Hint tıbbında tıbbi emeller için kullanılmıştır. Zencefil köksaptan (bitkinin gövdesi) elde edilir ve birçok yararı olduğu söylenir. Bu yararlar, bulantıyı önlemekten ağrıyı tedavi etmeye ve iltihabı azaltmaya kadar uzanır.

Zencefil, enfeksiyonlarla savaşarak bağışıklık sistemi işlevini güçlendirir ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Zencefil ayrıyeten kanı temizler, mide bulantısını ve mide ağrısını yatıştırır. Kalp hastalığı, kanser ve diyabet riskini bile azaltabilir.

Zencefil Çayı ile Güne Başlayın​

Zencefilin kendisi çok güçlü ve baharatlı bir tada sahiptir, lakin çayı harikadır. Sabahları güç vermeye, gribe ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye düzgün geliyor.

Aslında çay yaprakları içermediği için çay demek yanlış olur. Fakat tıpkı vakitte farklı bitkilerden gelen infüzyonlara “çay” diyoruz. Zencefil çayı güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğu için soğuk günlerde, bilhassa havanın değişken olduğu soğuklarda, soğuk algınlığı sırasında içmek daha yeterlidir.

Zencefil, kusmayı azaltma konusunda pek bir şey yapmamış olsa da, inceleme, zencefilin gebe bireylerin mide bulantısını rastgele bir kıymetli yan tesir olmadan yönetmesi için inançlı bir yol olduğunu öne sürüyor.

Migren âlâ gelir​

Hiç bir ilacın yardım edemeyecek kadar şiddetli bir baş ağrısı yaşadınız mı? Bu muhtemelen bir migrendi, lakin zencefil migren ağrısını hafifletiyor.

Zencefil yağı cilde masaj yapmak, artrit ve sırt ağrısı olan bireylerde ağrıyı azaltır ve ayrıyeten baş ağrısından kaynaklanan ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Migren atağı yahut tansiyon tipi baş ağrısı için günde bir yahut iki sefer şakaklarınıza, alnınıza ve boynunuzun gerisine birkaç damla seyreltilmiş zencefil yağı masajı yapmayı deneyin. Yağın aroması, migrende yaygın olarak görülen mide bulantısını da azaltabilir.

Şişkinliğe düzgün gelir​

Adet sırasında yahut ağır bir öğle/akşam yemeğinden çabucak sonra şişliği hissedebiliyor musunuz? Birçoğumuz da bunu sistemli olarak yaşıyoruz lakin zencefil de şişkinlik hissini azaltmak için düzgündür.

Eklem ağrılarına uygun gelir​

Eklem ağrısı o kadar ciddiyse günlerinizi cehenneme çevirebilir. Alışılmış ki hekiminiz size bir şey tavsiye etmeli lakin yeniden de zencefilin ziyanı olmaz ve bu türlü ağrılara güzel gelir.

Adet ağrısına karşı doğal ilaç​

Adet ağrısına karşı birçok ilaç var fakat çok fazla ilaç almayı sevmiyorsanız zencefil denemeyi düşünebilirsiniz. Krampları azaltabilir ve daha düzgün hissetmenize yardımcı olabilir.

Diyabetin Önlenmesi


Sıhhatsiz beslenen ve spor yapmayan her beşerde hayatı boyunca gelişebilecek bir şeker hastalığı tipi vardır. Zencefil bunu önlemeye yardımcı olabilir, lakin elbette ömür stilini telafi etmek için kâfi değil.

Gribe âlâ gelir​

Zencefil çayı içmenin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğinden bahsetmiştik lakin grip mevsiminde hayat kurtarıcı olabilir. Kısa müddette hastalığı atlamak için zencefil çayını öneririz.

Zencefilli Çorba​

Zencefil ile lezzetli bir yemek nasıl yapılır diye çok fazla seçenekten bahsetmedik fakat işte bir örnek. Bir zerzevat çorbası yahut tavuk çorbası yapın ve içine biraz zencefil rendeleyin.

Kalbinizi Korur​

Sistemli olarak zencefil yemek kalp hastalıklarını önleyebilir ve kan dolaşımınızı koruyabilir. Daha evvel ailenizde buna misal olaylar olsaydı daha fazla yemeyi düşünebilirsiniz.

Kas kaybını önler​

Zencefil magnezyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengindir, faal olarak kas kasılmasına ve hudut ihtarlarının iletilmesine katılan minerallerdir. Bu nedenle kas spazmlarını ve kaslardaki zayıflığı önlemek ve bunlarla uğraş etmek için faydalı bir tahlildir.