İklim değişikliğine bağlı hastalıklar nedeniyle mevt oranları artabilir

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Didem Konutçu Kiraz, iklim değişikliğinin neden olduğu yetersiz beslenme, sıtma, ishal ve sıcak gerilimi sonucu vefat oranlarının gelecek yıllarda artabileceği ihtarında bulundu.

Prof. Dr. Kiraz, Pak Güç Vakfı (TEMEV) ve Global İstikrar Derneği iş birliğinde çevrim içi düzenlenen Yerelden Ulusala İklim Ağı Trakya Eğitim Toplantısı’nda “İklim değişikliği ve halk sağlığı” bahisli sunum yaptı.

Sunumunda, global ısınmanın iklim değişikliğine neden olduğunu belirten Kiraz, tüm dünyanın iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerine karşı risk altında bulunduğunu tabir etti.

Bulaşıcı hastalıklarda artış olacak

Kiraz, iklim değişikliğinin halk sıhhatini tehdit ettiğini vurgulayarak, “İklim değişikliğinin neden olduğu yetersiz beslenme, sıtma, ishal ve sıcak gerilimi sonucu 2030-2050 yılları ortasında her yıl 250 bin artan mevt bekleniyor. Yetersiz beslenme şimdilerde bile tehdit ediyor. Isı artışıyla birlikte ısı ve nem istikrarındaki değişimlerin beraberinde getireceği sıtma ve sıcak gerilimi de vefat nedenleri ortasında.” diye konuştu.

Bebeklerde ve yaşlılarda suyun eksik kullanımı nedeniyle bedenin yerine koyamayacağı su kayıplarının tehlike yarattığını anlatan Kiraz, beraberinde tuz kayıplarıyla birlikte bedende bir metabolik sendromun ortaya çıkabileceğine dikkati çekti. Kiraz, kuraklık ve su kıtlığının pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabileceğini lisana getirdi.

Kirli suyun getirdiği bulaşıcı hastalıkların yanı sıra suyun olmamasından kaynaklı bulaşıcı hastalıkların da ortaya çıkabileceğine işaret eden Kiraz, şunları kaydetti: “Su kıtlığı, küçük su kaynakları, göller ve ırmaklarda kirlenmeye neden oluyor. Tarım alanlarında tuzlanma, pak su kaynaklarının azalması, besinlerde azalma ve yetersiz beslenme üzere problemlere yol açıyor. Altyapı sıkıntıları ve buna bağlı olarak ishal ve öbür bulaşıcı hastalıklar, susuzlukla bir arada ortaya çıkan çölleşmeyle kum fırtınalarının neden olabileceği teneffüs yolu hastalıklarını buna ekleyebiliriz. Tüm bu nedenlerle sıhhat hizmeti sunumunda yaşanan meseleler salgınlar ve mevt oranlarının artmasına neden olabilir.”