Kararında içilen çay kalbi koruyor

Dünyanın birçok ülkesinde kahve en çok tüketilen içecek olmasına karşın Türkiye’de ise çay öne çıkıyor. Türkiye’de her meskene giren, sohbetleri demleyen çayın pek çok yararı olduğu kadar çok tüketildiğinde ziyanları da olabileceğini söyleyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısmı Öğr. Gör. Merve İşeri Uzunoğlu, “Türkiye’de yaklaşık 100 yıldır çay tüketimi kahvenin önüne geçti. Yıllık kişi başı 3,5 kilogramlık çay tüketimimizle dünyada en çok çay tüketen millet olarak anılıyoruz. Kararında içilen çay kalbi koruyor. Siyah çay sistemli ve uygun ölçüde tüketildiği takdirde hayli sağlıklı ve yararlı bir içecektir. Antioksidan özelliklerinin yanı sıra çay, nizamlı tüketimi ile kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde, kan basıncı ve hipertansiyonun önlenmesinde faydalıdır” dedi.

“5-6 bardaktan fazlasına dikkat”

Çay tüketmenin insan sıhhati üzerindeki tesirleri üzerine her yıl çok sayıda araştırma yapıldığını söyleyen Merve İşeri Uzunoğlu “Araştırmalar, tertipli çay tüketiminin kalp krizinden kansere birçok hastalığın önlenmesi yahut tesirlerinin azaltılmasında yararlı olduğunu gösterse de de günde 5-6 çay bardağının üzerinde tüketilmesinin olumsuz yan tesirleri olabilir. Tanen açısından hayli güçlü bir içecek olan çayın etken hususlarının, yiyeceklerin içerisindeki demire bağlanabilir. Bu durum, yiyeceklerden aldığımız demirin emilmesini önleyebilir ve demir eksikliğine sebep olabilir” dedi.

“Aşırı tüketim anksiyete ve uyku problemlerin ayol açabilir”

Çayın yüzde 2-4 ortasında değişen oranlarda kafein içerdiğine dikkat çeken Uzunoğlu “Çaydaki kafein, reflü üzere rahatsızlığı olan bireylerin mide asitlerinin artmasına sebep olacağından bu türlü durumlarda tüketilmemesi önerilir. Çok çay tüketiminin anksiyete, gerilim ve gerginliğin artmasına sebep olabilir. Bu çeşit durumlarda kafeinsiz bitki çaylarına yönelmek gerekir. Çaydaki kafein melatonin üretimini azaltarak uyku meselelerine da yol açabilir” sözlerini kullandı.

Çay demlemenin püf noktaları

Merve İşeri Uzunoğlu, çayın hazırlanış formuna dair tekliflerde bulunarak kelamlarına şöyle devam etti: “Halk ortasında kullanılan tabirle çayı (haşlamadan) demlemeye dikkat etmek ve acılaştırmamak lazım. Demleme sırasında suyun kaynama noktasına erişmeden çaya eklenmesi ve hatta mümkünse demliğe evvel suyun, akabinde çayın konulması önerilir. Çay yaprakları toz haline gelmemiş olmalı, varsa toz haline gelmiş kısım ayrılmalı. Toz haline gelen yapraklar yanarak çayı hem acılaştıracak hem de bulanıklaştıracaktır.”