Kireçlenmeyi tetikleyen tesirlerden uzak durun

Osteoartrit halk ortasında bilinen ismiyle kireçlenme, en yaygın görülen eklem şikayetlerinden birisidir. Bilindiği üzere eklem iki kemiğin bir ortaya geldiği bölgedeki yapıdır. Bir ortaya geldikleri noktada kıkırdak dokusu ve gözetici yapılarla çevrilidir. Osteoartrit bu dokunun ziyan görmesine ve bu nedenle kemiklerin birbirine sürtünerek hasar görmesine neden olur. Sonuçta de ağrı, sertlik ve öbür çeşitli olumsuz durumlara sebebiyet verir.

Osteoartritin genel olarak ileri yaş kümesi şahıslarda görülmesine karşın her yaşta karşılaşılabilen bir sorun olduğunu belirten Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, “Kireçlenme; ağrı, sertlik ve öbür çeşitli olumsuz durumlara sebebiyet verir” dedi.

Her yaşta görülebiliyor

Osteoartritin eklem hasarından dolayı meydana geldiğini ve yaşa bağlı olarak aşınmada artış görüldüğünü belirten Doç. Dr. Özmanevra, hastalığın sıklıkla oluşma sebebinin bilinmediğini fakat birçok faktörün birleşmesi sonucu ortaya çıktığının varsayım edildiğini lisana getirdi. Hastalığın bilinen nedenlerinin ise kıkırdakta hasara yol açabilecek eklem travmaları, eklem çıkıkları, eklem içi kırıklar, bağ dokusu yaralanmaları yahut kıkırdağın dejenerasyonuna yol açan kimi sistemik hastalıklar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ramadan Özmanevra “Obezite yani çok kilo durumu ile osteoartrit tetiklenebilmekte bu nedenle obezite risk faktörü olarak gösterilmektedir. Bir öbür risk faktörü ise genetik yatkınlıktır. Ailede bu hastalığın yaşanmış olması aile bireylerinde de görülme ihtimalini artırmaktadır” tabirlerini kullandı.

Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, osteoartritin belirtilerini “Oluşma bölgesinde ağrı, eklem hareketleri sırasında ağrı ve/veya kısıtlılık, sertlik, hassasiyet, ilerleyen durumlarda şişlik, eklemleri kullanmada zorluk, form bozuklukları, diz ve kalça osteoartritinde de yürümede güçlük” olarak sıralıyor.