Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır hesap sormaktan vazgeçin!

Kıskançlık bağları zora sokan ve olayları içinden çıkılmaz bir hale getiren bir sorun olabiliyor. Kıskançlık duygusu çoka kaçtığında bağlantıları tehlikeye atan yıpratıcı bir hal alabilir. İkili bağlantılarınızda kıskançlığı aşabilmenizi sağlayacak birkaç öneriyi biraraya getirdik. İşte kıskançlıkla başa çıkmanın 7 yolu…

Kendinize güvenin 

Çok kıskançlık, uzmanlar tarafından ‘düşük özgüven’ olarak tanımlanıyor. Kendinize itimadınız tam olsun ve partnerinizin sizi sevdiğine inanın. Siz sevilmeyi hak ediyorsunuz, hoşsunuz ve çok özelsiniz. Bunu sakın unutmayın.

Hesap sormayın 

Onu daima arıyor, ne yaptığını, nerede olduğunu soruyor, yanında kimlerin olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Bundan vazgeçseniz uygun olur. Siz onun annesi değilsiniz. Gerçekten günümüzde anneler bile artık bunu yapmıyor. En sağlıklı bağ, itimat üzerine kurulan ilgidir. Ona güvenmeyi öğrenmek zorundasınız. 

Sık sık bağlantıya geçin 

Partneriniz ile açık irtibat kurmak, kıskançlıkla baş etmek için harika bir yoldur. Neden kıskandığınızı ve bu duyguyu ortaya çıkaran sebepleri onunla konuşun. Şayet onun davranışları kıskançlık hissetmenize neden oluyorsa bunu onunla paylaşın. Bu bahiste konuşmazsanız, partnerinizin hislerinizi aşmanıza yardımcı olması mümkün değildir.

Öbür çiftleri gözlemleyin

Bazen üçüncü bir şahıs olarak dışarıyı gözlemlemek, yaptığınız yanlışı anlamanıza yardımcı olabilir. Etrafınızdaki öbür çiftleri gözlemleyin. Eminiz ki o çiftlerde de kıskançlık yapan taraflar görürsünüz. Dışarıdan baktığınızda öbür çiftler ortasında kıskançlık meselelerinin nasıl göründüğünü bir düşünün. Münasebetinizi hakikaten bu türlü yaşamak istiyor musunuz?

Ona fırsat verin 

Partnerinizin sizden bağımsız hareket etmesine müsaade edin. Bırakın arkadaşları ile rahatça görüşsün, kendi başına da plan yapabilsin. O kendine vakit ayırırken, siz de kendiniz ile ilgilenin. Unutmayın, kimseye yasaklar koyarak kusur yapmasına mahzur olamazsınız. Sevgilinizi akşam dışarı göndermeyerek size ihanet etmesine mani olabilir misiniz? Katiyetle hayır. Yapmak isteyen kişi kesinlikle bir fırsatını bulur. Kıymetli olan; siz mahzur olduğunuz için değil, kendisi istemediği için yapmamasıdır. 

Terapiye gidin 

Terapiye gitmek, baş edemediğin kimi noktalarda profesyonel yardım almak dünyanın en olağan şeyi. Bir terapist, kıskançlık hissinizin altında yatan temel sebebi bulmanıza ve bunu aşmanıza yardım edebilir. Bir terapiste gitmek istemiyorsanız, yardım alabileceğiniz online terapi uygulamaları da mevcut.