Koronavirüs enfeksiyonu geçirmeye bağlı saç dökülmesi arttı

Saç dökülme nedenleri ortasında; yaş, genetik, alınan ilaçlar, yapılan diyetler, hormon dengesizlikleri, romatizma, doğum, sıcak saç şekillendiriciler, hazır yiyeceklerle alınan ziyanlı unsurların yanı sıra geçirilen enfeksiyonların da en sık gördükleri sebeplerden olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Aktekin, koronavirüs enfeksiyonunun, gerek saç köklerine verdiği ziyan, gerekse izolasyonda olmanın ve hareketsizliğin getirdiği gerilim kaynaklı, saçların dökülmesine yol açtığını söyledi.

Pandemi sürecinde saç dökülme şikayetleri arttı

Cildiye Uzmanı Dr. Nuran Aktekin, pandemi sürecinde saç dökülmesi şikayetiyle Dermatoloji Polikliniklerine müracaatların arttığını belirterek; “Güzelliğin kıymetli bir modülü olarak görülen saçların, dökülmesi birçok vakit tasa verici bir durum olarak görülür. Yaşadığımız pandemi sürecinde biz Dermatologlar bu durumla sıkça karşılaştık. Saçlarının dökülmesi şikayeti ile Dermatoloji polikliniklerine başvuran hasta sayısında değerli bir artış olduğunu gözlemledik. Koronavirüs enfeksiyonu geçiren ve uygunlaşan hastalarımızın bir kısmı, hastalık sonrası 3 ay içinde başlayan yahut artan saçlarının dökülmesi şikayeti ile bize geldiler. Ülkemizde ve yurt dışında yapılan bilimsel çalışmalarda, koronavirüs enfeksiyonu sonrası bilhassa bayanlarda “telogen effluvium” dediğimiz yaygın saç dökülmesi durumunun artmış olduğu gözlemlenmiş durumda. Erkek tipi dökülme ve saçta para formunda açılmalar yapan “saçkıran” hastalığında artıştan bahseden yayınlar da mevcut” halinde konuştu.

Uygun tedavi ve hakikat beslenme ile saç dökülmesi düzeltilebilir

Saç dökülmesinde yanlışsız beslenme ve tedavinin ehemmiyetine değinen Uz. Dr. Aktekin, şöyle konuştu: “Tedavide protein ve demirden varlıklı beslenme kıymetli. Kırmızı et başta olmak üzere beyaz et, somon, yoğurt, yumurta, kuru baklagiller, koyu yeşil sebzeler, meyveler, badem, avokado yenmesini öneriyoruz. Beslenmesi yetersiz olanlarda ağızdan alınan saç destekleyici besin ve vitamin destekleri, saçlı deriye sürülen losyonlar, gerekiyorsa saç mezoterapi, prp üzere iğneyle uygulanan tedaviler kullanıyoruz. Bu devirde ruhsal takviye de kıymetli. Âlâ haber ise şu; bu durum dermatolog nezaretinde yapılan uygun tedaviyle 5-6 ayda çoklukla düzeliyor” dedi.