Kronik yorgunluk sendromu nedir ve bununla baş etmenin tesirli yolları


Düzgün uyumanıza ve sağlıklı beslenmenize karşın her vakit yorgun hissediyor musunuz? Yorgunluk ekseriyetle yetersiz beslenme, fizikî aktivite eksikliği ve makûs ömür usulü ile ilişkilendirilse de, daima bir yorgunluk hissi aslında bir sendrom olabilir. Kronik yorgunluk sendromu, daima ve daima yorgunluğa yol açabilir. Karmaşık bir hastalıktır ve altı ay sürebilen çok yorgunluk ile karakterizedir. Bu cins yorgunluk, fizikî ve zihinsel aktivite ile daha da kötüleşir ve dinlenme ile fazla iyileşmez. Kronik yorgunluk sendromuyla baş etmek sıkıntı olabilir, lakin bedensel fonksiyonları güzelleştirerek ve birtakım kolay ömür üslubu değişiklikleri yaparak tedavi edilebilir.

Kronik yorgunluk sendromu (CFS), dinlenmekle geçmeyen ve altta yatan bir tıbbi durumla açıklanamayan çok yorgunluk yahut yorgunluk ile karakterize bir bozukluktur.

Uyku​

Kronik yorgunluk sendromundan muzdarip birtakım beşerler da hafif uykudan ve hatta uykusuzluktan muzdariptir. Bedeniniz gereğince dinlenmediğinde kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz doğaldır. Bu nedenle, kronik yorgunluk sendromunu tedavi etmek için evvel uyku programınızı düzeltmeniz gerekir. Gerekirse bir tabiple görüşün.

D Vitamini​

Vitamin, insanların eksik olduğu en yaygın besinlerden biridir ve tıpkı vakitte bedenin çeşitli fonksiyonlar için gereksinim duyduğu en kıymetli besin hususlarından biridir. D vitamini, kronik yorgunluk sendromunun tedavisinde ve güç düzeyinizi yükseltmede değerli bir rol oynar. Diyetinize daha fazla D vitamini ekleyin ve kronik yorgunluk sendromu tedavi etmek için için biraz güneş ışığından yararlanın.

Beslenme​

Bedenimiz için birincil güç kaynağı besindir. Kronik yorgunluk sendromundan muzdaripseniz, diyetinize dikkat etmeniz katiyen değerlidir. Yağlı, kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklere hayır deyin. Şeker alımını azaltmaya çalışın. Sağlıklı Beslenme

Egzersiz​

İdmanın gücünüzü tükettiği bilinmesine karşın, aslında tam aykırısı. Antrenman, vakitle güç ve güç oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kademeli antrenman terapisi, kronik yorgunluk sendromundan muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Bedeninizin kolaylıkla ahenk sağlamasına yardımcı olmak için antrenmanınızın yoğunluğunu ve hareketlerini kademeli olarak artırın.

Yorgunluk, enfeksiyonlar yahut ruhsal bozukluklar üzere birçok hastalığın belirtisi olabilir. Genel olarak, kalıcı yahut çok yorgunluğunuz varsa hekiminize görünün.