Meskende Karpuz Suyu Nasıl Yapılır, Yararları Nelerdir?


En sevilen yaz meyvelerinden biri olan karpuz, yüksek su içeriğine sahiptir ve bu da onu yaz mevsimde olmazsa olmaz kılar. Karpuz vitamin, protein ve lif kaynağıdır. Sıhhatimiz için tüm yararlarından yararlanmak için onu günlük diyetimizin bir kesimi haline getirmek kıymetlidir.

Karpuz Suyu Faydaları​

Kan Basıncını Korur​

Karpuz, kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olan potasyum ve magnezyum içerir. Ayrıyeten düzgün kan akışını sürdürmeye de yardımcı olurlar. Bu sulu meyvede ayrıyeten kan basıncını olağan tutan elektrolitler vardır.

Araştırmaya nazaran, her gün bir dilim karpuz tüketmek, berbat kolesterol birikimini durdurarak kalp hastalığını önleyebilir.

Sindirime Yardımcı Olur​

Karpuz lifle doludur ve bu, sindirim sisteminizin güzelleştirilmesine yardımcı olur. Meyvenin su içeriği yüksek olduğu için ziyanlı toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur.

Âlâ Güç Kaynağı​

Yaz mevsiminde hepimiz tembelleşiriz ve çalışmak için o enerjiyi sahiden hissetmiyoruz. Lakin bir bardak karpuz suyu içmek büyük bir fark yaratabilir. Bedeninizi nemlendiren ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayan elektrolitler, karbonhidratlar ve mineraller içerir.

Kilo Vermenizi Sağlar​

Diyabet ve Kanser Riskini Azaltır​

Karpuz, güçlü bir antioksidan olan likopen içerir. Kanser ve diyabet üzere sıhhat meseleleri riskinden korunmanıza yardımcı olur. Kalbinize Düzgün Amino asitler açısından güçlü olan karpuz, kalp sıhhatiniz için şahanedir. Bedendeki kan akışını düzgünleştirir ve kalp krizi riskini azaltır.

Meyvelere ve sebzelere kırmızı pigment veren ve kardiyovasküler sıhhat ve mümkün hastalıkları tedbire ile irtibatlı olan likopen bol ölçüde bulunur. Karpuzda domatesten daha fazla likopen bulunur!

Astım Gelişimini Engeller​

Astım, günümüzde bayanların karşılaştığı en yaygın problemlerden biridir. Her gün karpuz suyu içerek hastalığa yakalanma riski azaltılabilir.

Gözleri Sağlıklı Tutar​

Karpuz suyu içmek bedeninizi A vitamini ile beslemenize yardımcı olabilir. Bu vitamin gözleriniz için çok kıymetlidir. Göz sorunlarını uzak tutan beta-karoten içerir.

Gebe Bayanlar İçin Yararları Harika​

Pek çok gebe bayan mide ekşimesi, sabah bulantısı ve şişlik üzere problemlerle karşı karşıyadır. Karpuz, anne adayı ve bebek için sağlıklı olan A, C ve B6 vitaminlerine sahiptir. Her gün karpuz suyu içmek bu meselelerin giderilmesine yardımcı olur.

Sıhhat sorunlarınızı tedavi etmenin yanı sıra, karpuz cilde inanılmaz yararları ile de bilinir. Cilt için doğal bir cilt toneri ve nemlendirici vazifesi görür. Cildinizi içinizden nemli meblağ ve parlamasını sağlar.

Oku:

Kolay Karpuz Suyu Nasıl Yapılır?​


Yalnızca üç materyalden oluşan ve bir rondo da süratlice yapılan bu kolay karpuz suyu tanımı yazın sıcağında serinlemenizi sağlar.

Materyaller;

  • 1 tane karpuz
  • Biraz limon suyu
  • Dileğe nazaran toz şeker

Yapılışı:

  1. Karpuzun çekirdeklerini çıkartın.
  2. Rondo da püre haline getirin.
  3. Taze fesleğen yahut nane ile buzlu servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.