Meskende kil maskesi nasıl yapılır bal ve kili karıştırın!

Meskende kendi kil maskenizi plastik eserlere temas etmeyecek halde, cam kapta çarçabuk yapabilirsiniz. Kil maskeleri cildinizdeki gözenekleri açarak akne, siyah nokta üzere cilt problemlerinden kurtulmanızı sağlar. Ayrıyeten cildinizi yenileyerek parıldamasına yardımcı olur. Cildinizdeki gözeneklerin temizlenip sıkılaştırır. Kil maskeleri cildi besler ve onarıcıdır.

Cilt tipine nazaran hangi kil maskesi uygulanmalı?

Şayet cildiniz yağlıysa kil maskesi yapmak için yeşil kilden faydalanmalısınız. Karma ya da olağan bir cilde sahip olanlar ise beyaz kil kullanmalı.

Nane yağlı kil maskesi

Sivilce üzere bir cilt problemine sahipseniz kil maskenize nane yağı eklemeniz uygun olacaktır. 2 yemek kaşığı kili, 4-5 yemek kaşığı suda eritin. İçine üç damla nane yağı ek edin. Koyu bir kıvam elde edinceye dek yavaşça karıştırın. Yüzünüzde kurumasını bekleyin. Ilık su ile durulayın.

Ballı kil maskesi tanımı

2 yemek kaşığı kili, 4-5 yemek kaşığı suda eritin. Yüzünüzden akmayacak bir kıvama gelince içine 1 çay kaşığı bal ekleyip karıştırın. Sonra yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra ılık sui le yıkayın.

Limonlu kil maskesi tanımı

2 yemek kaşığı kili, 4 yemek kaşığı suda eritin. İçine birkaç damla gerçek limon suyu ekleyin. Koyu bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Yüzünüzde kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın.

Kil maskesi yaparken dikkat!

Maskenizi yapmadan evvel cildinizi kesinlikle sabun ya da temizleme jeli ile yıkamalısınız. Buna ek olarak kili sabun ile temas ettirmemelisiniz, aksi halde bakteri üremeye başlar ve bu durum maskeyi boşuna yapacağınız manasına gelir.