Muhtemelen Bilmediğiniz Kola’nın Sıradışı 10 Kullanımı


Kola, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından günlük olarak tüketilmektedir. Lakin, içeceğin öteki kullanımları da olduğunu biliyor muydunuz? Kola ile paslı metallerden kurtulabilir, lekeleri çıkarabilir yanılgı bahçenizde kullanabilirsiniz. Alkolsüz içeceğin kullanılabileceği daha sıra dışı yollardan kimilerini sizler için sıraladık.

1. Doğal Bukleler​


İçeceğin içindeki ortofosforik asit saç kütikülünü sarar, saç tellerini parlak ve hafif dalgalı gösterir. İçeceğin düşük pH düzeyi, kuru ve kırılgan saçları olanlar için değerli olan asit-alkali istikrarını de olağanlaştırır. Buklelerinizi kola ile ıslatın ve 5-10 dakika sonra saçınızı şampuanla yıkayın.

2. Sakız Çıkarma​


Saçınıza apansız sakız yapışırsa paniğe kapılmanıza gerek yok. Sakızın üzerine biraz kola dökün ve birkaç dakika bekletin. Akabinde sakızı yavaşça ve dikkatlice çıkarın. Süreç uzundur, lakin katiyetle saçınızı kesmekten daha düzgündür.

3. Saç Beyazlatma​


Saç boyası saç renginizi çok koyu yahut parlak yaptıysa, kola ile yıkayarak biraz ağartabilirsiniz.

4. Haşere Kovucu​


Bahçenizde sümüklü böcekler varsa, kola kullanarak da onlardan kurtulabilirsiniz. Kolayı kaplara dökün ve farklı yerlere koyun.

5. Böcek Isırıklarını Tedavisi​


Böceklerin ısırdığı bölgeye kola batırılmış pamuklu bir bez koyun. Kaşıntı ve yanma değerli ölçüde azalacaktır. Bu muhtemelen anestezik tesire sahip olan kafeinden kaynaklanmaktadır.

6. Banyo Temizliği​


Ortofosforik asit sayesinde kola kireç ve başka yabancı hususları çok düzgün çözer. Uygulamak için bir püskürtücü kullanın. Birkaç saat yahut daha âlâ sonuç almak için bir gece bekletin ve sonra yıkayın.

7. Yağ Çözücü​


Asitler ve kafein uygun bir yağ çözücüdür. Kola mutfak yüzeylerini temizlemek için kullanılabilir. Ocakların üzerindeki yağları çözmek için püskürtücü yardımı kola püskürtün ve birkaç saat bekletin. Daha sonra yıkayın.

8. Makus Koku Giderici​


Eşyalar, giysiler akaryakıt yahut gaz üzere kokuyorsa, yıkamadan evvel bunları su ve kola karışımı ile ıslatın. Kola ayrıyeten balık kokularından ve başka güzel olmayan kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Çamaşır makinesinde denemeyin.

9. Madeni Para Temizleme​


Kararmış bozuk paraları kaba koyun ve içini kola ile doldurun. 10-15 dakika bekleyin, akabinde kabı düzgünce sallayın. Akabinde bozuk paraları suyla yıkayın.

10. Pas Çıkarma​


Kola pasla kusursuz bir biçimde baş eder, paslanmış cıvataları gevşetmek, metal modülleri temizlemek ve pasın neden olduğu öbür meseleleri çözmek için kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgeye kola dökün ve bir süngerle ovalayın.