Nohutun yararları neler kolon kanserinden koruyor!

Hayvansal besinin tüketilmediği vejeteryan ve vegan beslenmeyi tercih eden bireylerin de tüketebildiği nohut, bedene yararlarıyla şaşırtıyor. Her gün bir fincan nohut yemek, kemiklerin güçlenmesinden, keskin gözlere; eksiksiz bir sindirimden, kan şekerini düşürmeye düzgün geliyor. Nohutun en kıymetli faydalarından biri de kolon kanserini önlemesi. İşte nohutun bilinmeyen yararları…

Kemikleri güçlendirir

Nohut; manganez, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve K ve A vitaminleri için düzgün bir kaynaktır. Bunlar kemik büyümesi, kemik mineralizasyonu ve kolajen üretimi için büyük değere sahiptir.

Parıldayan bir cilt

Nohutta bulunan C, E ve K vitaminleri cilt sıhhati için değerlidir. Yaraları düzgünleştirmeye yardımcı olur, kırışıklıkları giderir, kurumuş cildi nemlendirir ve güneş hasarına karşı korur.

Düşük kan şekeri düzeyleri

Lif ve protein bakımından varlıklı olan nohut, yemekten sonra kan şekeri seviyesinin çok süratli yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Nohudun içeriğindek magnezyum ve çinko üzere çeşitli mineraller, tip 2 diyabete yakalanma riskini azaltabilir.

Kansere karşı muhafaza

Nohut, belli kanser çeşitlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kalın bağırsak hücrelerindeki iltihabı azaltma potansiyeline sahip bütirat üretimine katkı sunan nohut, kolon kanserine yakalanma riskini de azaltır. Nohut ayrıyeten tümör büyümesini önlemeye yardımcı olan saponinler içerir. Ayrıyeten nohudun içerdiği kimi vitaminler ve mineraller, göğüs ve akciğer kanseri üzerinde de tesirlidir.

Keskin bir görüş ve sağlıklı gözler

A vitamini içeren nohut, antienflamatuar bir tesire sahiptir ve gözle ilgili hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Keskin bir görüş için de nohut tüketmek yararlıdır.

Zinde bir beyin

Nohutta bulunan kolin, daha uygun bellek dahil olmak üzere daha süratli bir bilişsel performansa da sahip olunmasını sağlar.

Kilo kaybı

Nohuttaki protein ve lif sindirimi yavaşlatarak ve tokluk hissi sağlar. Ayrıyeten iştahı azaltarak kilo vermeye de yardımcı olur.

Harika bir sindirim

İçerdiği lifler sindirimi güzelleştirmeye, irritabl bağırsak sendromu risklerini azaltmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Düşük kan basıncı

Nohut, yüksek tansiyonu düşürür. Hasebiyle felç yahut kalp krizi geçirme riskini de en aza indirebilir. Nohuttaki liflerin, kalp sıhhati için de uygun olan “kötü kolesterol” düzeylerini azalttığı gösterilmiştir.

Süratle uzayan saçlar

Nohutta bulunan protein, A ve B vitaminleri saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur.