Olağan doğumun kolay olması için idman yolları nelerdir?


Olağan doğumu kolaylaştırmak için anne adaylarının alabileceği birtakım tedbirler ve formüller bulunur. Elbette hamileliğin gidişatı ve bebeğin durumuna nazaran hangi doğum sisteminin en uygun olduğuna hekim karar verecektir. Lakin hamilelikte rastgele bir sorun yoksa, her şey sağlıklı ilerliyorsa ve annenin fizikî durumu el veriyorsa, en sağlıklı ve önerilen doğum yolu olağan doğumdur. Olağan doğumun daha kolay olması için öncelikli olarak:

  • Annenin hamilelik süreci boyunca nizamlı idman yapması,
  • Sağlıklı beslenmesi,
  • Ziyanlı alışkanlıklardan uzak durması,
  • Nefes idmanları yapması,
  • Kilonun istikrarlı olması gerekir.

Olağan doğumun kolay olması için alınması gereken tedbirler nelerdir?
Olağan doğumun kolay olması için usuller ortasında birinci olarak istikrarlı, kâfi ve sağlıklı beslenmek gelir. Fizikî olarak anne adayının rahat hareket etmesi, alınması gereken kilodan fazla kilo almamak ve ziyanlı beslenme alışkanlıklarını terk etmek kıymetlidir. Kolay doğum için antrenman yapmak epey kıymetlidir. Doğumu kolaylaştıran ve anneler için önerilen idmanlar:

  • Pilates,
  • Yürüyüş,
  • Yüzme,
  • Yoga olarak sayılabilir.

Lakin bu noktada anne adaylarının bilmesi gereken, spor yapmadan evvel kesinlikle doktora danışmak ve spor yapmaya teşkil edecek riskli durumların olmadığından emin olmak gerekir. Spor ve idman, kasların güçlenmesine ve doğumun daha sağlıklı biçimde gerçekleşmesine dayanak olacaktır.

Olağan doğumun kolay olması için antrenman usulleri nelerdir?
Olağan doğumun kolay olması için idmanlar ortasında en değerlisi kegel idmanıdır. Kegel idmanları vajina kaslarını güçlendiren ve doğum sırasında annenin daha denetimli davranmasını sağlayan antrenman usullerinden biridir. Bunun yanında nefes antrenmanları yapmak, kâfi oksijeni almak ve bedenin ritmini denetim etmek olağan doğum sırasında avantaj sağlayacaktır. Sancı geldiğinde anne adayının dik durması, doğumu kolaylaştıran metotlardan biridir. Yer çekimi ile bir arada bebeğin dünyaya gelmesi daha kolay olacaktır. Lavanta yağı doğal bir sedatif tesire sahiptir. Sancı sırasında annenin sakinleşmesine takviye olabilir. Lakin elbette tüm bu yollar, hekim aksini söylemediği sürece geçerlidir ve her hamilelik süreci farklıdır. Bu noktada anne adayının kendi bedenini dinlemesi, rahatsız olabileceği durumlardan kaçınması gerekir.