Pandemide sigara tüketimi nüksetti

9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü münasebetiyle bir açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Lideri Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Pandemi sürecinde sigara kullanımının azalmasını beklediklerini, lakin Kovid-19 ile ilgili her türlü olumsuz tesirine karşın satış ve tüketimi arttı” sözlerini kullandı.

“Sigara içenin Kovid-19 olma riski 14 kat fazla”

Pandemi periyodunda ABD’de sigara satışlarının yüzde 0,4 oranında arttığını söyleyen Doç. Dr. Aydın, “Ülkemizde de maalesef sigara tüketimi nüksetmiş durumda. Bilhassa de Z jenerasyonunda kullanım yaygın halde. Anne ve babalara bu manada büyük misyon düşüyor. Bunun münasebeti olarak da pandemi ve karantina nedeniyle gelecek tasası, artan gerilim ve tasa gösteriliyor. Bundan öteki karantina önlemleri nedeniyle konutta kalan insanların, işyerlerine oranla daha kolay sigara içebildiği için günlük tüketim ölçüsünü artırdığı söz ediliyor. Meğer sigara kullananlar, kullanmayanlara nazaran, Kovid-19’a yakalanma mümkünlüğü açısından 14 kat tehlike altında. Zira sigara kullanan beşerler, başka insanlara nazaran yüzlerine ve ağızlarına elleriyle daha fazla dokunuyor. Bu da daha kolay enfekte olmaları manasına geliyor” diye konuştu.

“Kovid-19’dan ölenlerin yüzde 85’i sigara içiyor”

Sigara kaynaklı hastalıklar nedeniyle günde 332 kişinin ömrünü yitirdiğini söz eden Doç. Dr. Aydın, kelamlarına şöyle devam etti: “Yapılan çalışmalarda ağır bakımlarda Kovid-19’dan yatanların yüzde 30’unun, ölenlerin ise yüzde 85’inin sigara içtiği tespit edilmiştir. Yakın vakitte yapılan çalışmalar, elektronik sigara kapsüllerinin tatlandırılmasında kullanılan 40 kimyasalın akciğer dokusu üzerindeki ziyanlı tesirlerini açıkladı. Elektronik sigaranın ekseriyetle amfizem, reflü hastalığı, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve uyku apnesinin habercisi olan horlama ile bağlantılı olduğunu göstermiştir” sözlerini kullandı. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Heyeti Lideri Prof. Dr. Melahat Dönmez ise “Kanser, kalp, damar hastalıkları, idrar kaçırmalar, gebelikte erken doğum, anne karnında bebek vefatları, düşükler, yüksek tansiyon, düşük doğum yüklü bebek, ani bebek vefatları üzere sıhhat sıkıntılarının birincil failinin sigara olduğunu söyledi.”