Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin 8 Yiyecek Önerisi


Daha süratli uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek kimi kuruyemişler ve yiyecekler vardır. Bunlar gecenin ortasında uyanmadan kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilirler. Sizin için uyku sıkıntılarına yardımcı olduğu kanıtlanmış kaliteli uyku için yiyecekler listesi makalemizde…

1. Somon​


Yağlı balıklar ve bilhassa somon balığı, omega 3 yağ asitleri ve D vitamini bakımından zengindir. Bu eşsiz kombinasyonun uykusuzluğun tedavisinde çok yararlı olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni, bu 2 şeyin daha kolay uykuyu teşvik ettiği kanıtlanmış daha fazla serotonin üretmeye yardımcı olmasıdır. D vitamini eksikliği olan bireylerin uyku sorunu yaşamaya daha yatkın oldukları bulunmuştur. Deniz somon balığı en güçlü D vitamini kaynaklarından biridir, çiftlik somonu ise daha az yararlıdır.

2. Badem ve ceviz​


Badem, melatonin ismi verilen bir unsur bakımından zengindir. Ayrıyeten kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olan magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengindir. Cevizde de çok misal özellikler vardır ve ayrıyeten uykuya neden olan bir amino asit olan triptofan içerir. Bu asidin hafif uykusuzluktan muzdarip hastalara yardım sağladığı bulunmuştur. Ayrıyeten ceviz, serotonin düzeylerini daha da yükselten yağ asitleri bakımından zengindir ve daha süratli uykuya dalmanıza yardımcı olur.

3. Bitki çayı​


Bilhassa papatya çayı yüksek dozlarda flavon ve apigenin içerir. Bir yandan flavonlar iltihabı azaltır ve bu da gerilimden uzak bir uykuya neden olur. Öte yandan apigenin, uykuyu artırma ve uykusuzluğun tesirlerini azaltma yeteneğine sahip olağanüstü bir antioksidandır. Passionflower (çarkıfelek bitkisi), insanların uykusuzluk, anksiyete ve ağrı ile başa çıkmalarına yardımcı olan uygun bilinen bir asma bitkisidir. Birçok durumda insanların beyin aktivitesini azaltmasına yardımcı olan, reçetesiz satılan bir ilaçtır.

4. Kivi​


2011 yılında yapılan bir çalışmada 24 iştirakçi, 4 hafta boyunca uykudan bir saat evvel 2 kivi ile beslendi. Bu müddetin sonunda, tüm iştirakçiler gelişmiş uyku tertiplerini fark ettiler. Daha güzel ve daha süratli uyuduklarını ve gece yarısı uyanmadıklarını gözlemlediler. Bunun sebebi kivideki yüksek düzeydeki serotonin olduğu düşünülüyor.

5. Beyaz pirinç​


Yüksek glisemik oranı nedeniyle, pirincin kaliteli uykuyu desteklediği bulunmuştur. 1.848 kişinin katıldığı bir çalışmada, daha fazla pirinç yiyenlerin çok daha uygun uyku mühletine sahip olduğu sonucuna varıldı. Ayrıyeten, geçmişte yapılan bir araştırma, 2 yaşın altındaki çocukların akşam yemeği için yüksek glisemik indeksli eserler tükettikten sonra çok daha yeterli uyuduklarını gösterdi. Tıpkı çalışma, pirincin melatonin ve triptofan üretimini teşvik ettiğini öne sürüyor. Japon halkının günlük olarak büyük ölçülerde pirinç tükettiğini belirtmek de kıymetlidir. Bu nedenle, yiyeceklerin özelliklerinin uykularını olumlu tarafta etkilemede büyük rol oynaması bekleniyor.

6. Vişne​


Vişne içeriğinde lif, antioksidan ve çok sayıda vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir. Tüm bu özellikleri sayesinde, uykusuzluğa yeterli geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra vişne tüketmek melatonin düzeyini arttırmaya da yardımcı olur. Melatonin bedenimiz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Lakin uykusuzluk çekenler için kâfi düzeyde olmayabilir. Unutulmamalıdır ki melatonin sizi çabucak uyutmayacak, yalnızca daha süratli rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

7. Fesleğen​


Fesleğen gerilim giderici olarak bilinen ve birçok kişi tarafından uyku kalitesini güzelleştirmek için kullanılan bir bitkidir. Fesleğen bedenimizdeki kortizol (stres hormonu) düzeyini azaltmaktır. Bu sayede sizi rahatlatır ve kaliteli bir uyku sunar. Bu bitkiyi yemeklerinizde kullanabilir yahut sıcak suda demleyip çay üzere içebilirsiniz.

8. Yulaf ezmesi​


Üstte bahsedilen yiyeceklerin birçok üzere yulaf da triptofan içerir. Yalnızca bu değil, birebir vakitte serotonin üretimine yardımcı olan B3 vitamini açısından da zengindir. Bu vitamin, kolesterole karşı kusursuz bir kalkan ve birebir vakitte şahane bir antioksidandır. B3 vitamini eksikliğinin anksiyete, yorgunluk ve hafıza kaybına neden olabileceği bulunmuştur. Birçok kişi bu eksiklik nedeniyle depresyon yaşamaktadır. Bu da gösterir ki yulaf tüketmek serotonini arttırır. Bu sayede daha uygun uyumanıza yardımcı olur. Tıpkı vakitte sizi depresyondan da korur.

Not: Siyah çay yahut kafein içeren rastgele bir şey içmekten kaçının.