Saçınızın Daha Süratli Uzamasını İstiyorsanız Yiyebileceğiniz 15 Besin – Yiyecekler


Saç büyümesi ve saç dökülmesinden muzdaripseniz okumaya devam edin. Çevresel faktörlerin birden fazla erken yaşlanmaya yol açar. Yaş, genetik ve diyet üzere öbür faktörler de saç büyümesinin ne kadar süratli olduğunu belirler. Bununla birlikte, denetim edebileceğiniz tek faktör, tükettiğiniz yiyeceklerdir, bu nedenle, sadece saçınızın daha süratli uzamasına yardımcı olmakla kalmayacak, birebir vakitte saç dökülmesine karşı savaşacak ve yeni saçların çıkmasına teşvik edecek 15 muhteşem besinin bir listesini hazırladık.

1. Yumurtalar​

Saç folikülleri keratin ismi verilen bir proteinden yapılır. Yumurtalar güçlü bir protein, biyotin, çinko ve selenyum üzere öbür besinlerin kaynağıdır. Saç büyümesi için kâfi ölçüde protein tüketmek temeldir. Biyotin, öteki protein formlarının Keratin’e dönüştürülmesine aracılık eder. Sağlıklı saçlar için diyetinize birkaç yumurta eklemek değerlidir.

2. Meyveler​

Meyveler varlıklı bir C Vitamini kaynağıdır ve sağlıklı, güçlü saçlara son derece katkıda bulunur. Bedenimiz, kökleri ve telleri güçlendirerek saçların kırılmasını önleyen kolajen üretmek için C vitamini kullanır. C vitamini ayrıyeten özgür radikallerin üretimiyle de savaşır, böylelikle saç köklerini hasardan korur.

3. Ispanak​

Ispanak folat, demir, A ve C vitaminleri ile yüklüdür. Tüm bu besinler saç büyümesini ve tamirini takviyeler. Demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğu kanıtlanmıştır ve ıspanak her biçimde tüketilebilecek bir güç kaynağıdır.

4. Balık​

Balık, yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olan, saç yoğunluğunun artmasına neden olan ve olağan ki saç kalitesine de katkıda bulunan güçlü bir Omega-3 kaynağıdır. Somon ve uskumru üzere yağlı balıklar Omega-3 yağları açısından zengindir. Alternatif olarak, balık yağı kapsülleri kusursuz bir Omega-3 ve Omega-6 yağ kaynağıdır.

5. Tatlı Patates​

Tatlı patates yahut rastgele bir turuncu sebze/meyve, beden tarafından A vitaminine dönüştürülen yüksek oranda beta karoten içerir. A vitamini, saç kökünü hasardan koruyan ve besleyen yağlı bir unsur olan sebum üretimine katkıda bulunur, onları sağlıklı ve güçlü fiyat.

6. Avokado​

Avokado, sağlıklı yağlar ve E vitamini deposudur. E vitamini, saç derisini özgür radikallerden koruyan güçlü bir antioksidandır. Ayrıyeten güneş ve klorun verdiği ziyanlardan saç derisini güzelleştirir. Avokadoda bulunan esansiyel yağ asitleri saçı beslemeye ve büyümeyi desteklemeye yardımcı olur.

7. Kemik Suyu​

Kemik suyu, saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olan bir protein çeşidi olan güçlü bir kolajen kaynağıdır. Kemik suyunda bulunan kolajen de saçı besleyerek kırılmasını önler. Her gün bir bardak kemik suyu tüketmek saçınızı güzelleştirecek, sağlıklı ve parlak hale getirecektir.

8. Kuruyemiş​

Kuruyemişler varlıklı bir A vitamini, B vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Kuruyemişlerde bulunan tüm vitaminler, saç büyümesini değerlidir. Bu vitaminler ayrıyeten saçın beslenmesinde değerli rol oynayarak daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kuruyemişler ayrıyeten üstün doyurucudur ve ülkü bir sağlıklı atıştırmalıktır.

9. Tohumlar​

Keten tohumu, chia tohumu ve ayçiçeği tohumu üzere tohumlar E vitamini, Omega-3 yağ asitleri ve çinko deposudur. Tohumlarda bulunan tüm besinler, tesirli saç büyüme güçlendiricileridir. Tohumlar yalnızca saçınız için şahane besinlerle dolu olmakla kalmaz, tıpkı vakitte kalorileri de çok düşüktür ve diyetinize basitçe dahil edilebilir.

10. Biber​

Tatlı biber, C vitamini ve beta karoten açısından zengindir. C vitamini, saç köklerini hür radikallerin neden olduğu ziyanlardan koruyan bir antioksidandır. Tatlı biber, diyetinizdeki antioksidan ölçüsünü arttırmanın kusursuz ve çok kıymetli olmayan bir yoludur. Beta karoten beden tarafından A vitaminine dönüştürülür, bu yalnızca saçlar için değil, gözler için de şahanedir.

11. İstiridye​

İstiridye çinko ile doludur. Çinko, saç büyümesini hızlandırdığı ve hatta çinko eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini aksine çevirdiği kanıtlanmış bir besindir. Çinko açısından varlıklı besinleri tüketmek çinko desteği almaktan daha güzeldir zira çok dozda çinko geri tepebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Takviyelerdeki çinko ölçüsü denetimsiz kalabilir, bu nedenle çinko açısından güçlü yiyecekleri diyetinize dahil etmek daha uygundur.

12. Karides ve ıstakoz​

Karides ve ıstakoz üzere kabuklu deniz eserleri Omega-3 yağları ve D3 vitamini açısından zengindir. Son araştırmalar, D3 vitamini eksikliklerini saç dökülmesi ve saç canlılığının kaybı ile ilişkilendirmiştir. Karidesler yüksek ‘iyi’ yağ içeriğine sahiptir. Saç, cilt ve tırnakların canlılığını korumak için yararlıdır.

13. Kırmızı Et​

Tüm et tipleri, bilhassa kırmızı et protein açısından zengindir. Diyetinizde bol ölçüde protein bulunması, bedenin saçların uzamasında kullanmak için daha fazla proteine sahip olduğu manasına gelir ve bu da süratli saç uzatmasına yol açar.

14. Baklagiller​

Baklagiller, bitki proteinleri ve çinko için büyük bir rezervuardır. Fasulye de nispeten ucuzdur ve diyete basitçe dahil edilebilir. Baklagillerin besin pahası yüksektir ve kalori indeksi düşüktür, bu da onları ülkü bir besin sınıfı yapar.

15. Soya fasulyesi​

Soya fasulyesinde, bir saç folikülünün gelişim evresini uzatma yeteneğine sahip bir bileşik olan spermidin bulunur. Gelişim evresinin uzatılması, daha güçlü bir saç teli oluşumuna yol açar, bu da daha sağlıklı ve dolgun saçlara yol açar. Spermidin ile ilgili araştırmalar yenidir ve belgelenmiş pek çok hadisesi yoktur, lakin denemek ziyan vermez.