Tırnakta beyaz lekeler neden olur protein eksikliği sebep olabiliyor!

Tırnakta nokta halinde, çizgi halinde yahut büsbütün kaplayacak kadar geniş bir alanda olabilen ve tıp lisanında karşılığı “lökoniki” olan beyaz lekelerin neden olduğunu biliyor muydunuz? Ekseriyetle protein ya da mineral eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık önemli hastalıklarında habericisi olabiliyor. Pekala tırnaktaki beyaz lekeler neden oluşur? İşte merak edilen sorunun cevabı!

Tırnakta beyaz lekelerin nedenleri

Protein eksikliği olabilir

Tırnakta beyaz leke yatay şeritler halinde ise protein eksikliğisöz konusu demektir. Bu şeritler tırnakta değil tırnak yatağında olduğu için tırnakla birlikte uzamazlar. Beyaz leke, tırnağınızı öteki elinizle sıktığınızda kayboluyorsa protein eksikliğidir. Protein alınca çabucak geçer.

Mineral eksikliği

Tırnakta oluşan beyaz lekeler yalnızca protein değil birebir vakitte mineral eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. En büyük etkeni çinko ve kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum eksikliği ile tırnakta beyaz lekeler oluştuğu söylense bile, bu durum bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

Tırnak yaralanmaları

Tırnak köküne alınan darbeler, tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilir. Sık olarak manikür yaptırmak da en önemli nedenlerden biridir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı sarı beyaz lekeler ile başlar. Bu lekeler vakitle tırnağa yayılır ve tırnak kalınlaşır.

Öteki rahatsızlıklar

Karaciğer hastalıkları, siroz ve hepatit tırnaklarda beyaz lekelere neden olur. Böbrek hastalıkları, tırnaklarda beyaz ve pembe lekelere neden olur. Böbrek yetmezliğinde tırnaklar tam beyaz olabilir. Anemi kaynaklı tırnaklarda lekelenmeler oluşabilir.

Tırnaktaki beyaz lekelerden kurtulmak için bunları yapın

– Tırnaklarınızı pak tutun ve nemlendirin.
– Oje yaptıktan sonra bakım yaparken daha yumuşak yapın.
– Tırnaklarınıza tekrar oje sürmeden evvel en az bir gün bekleyin.
– Paklık yaparken (bulaşık, banyo, mutfak paklığı gibi) kesinlikle eldiven kullanın.
– Kütikül ve tabanları dahil, tırnaklarınıza güzel bakın.
– Buğday tohumu, badem, fıstık, nohut fasulye ve kuru meyveler üzere çinko bakımından güçlü yiyecekler tüketin.