Yanlış paklık vajinal enfeksiyona neden olabilir

Vajinal bölgede bulunan doku ve salgı bezlerinden kaynaklanan az ölçüde beyaz ya da renksiz ve kokusuz bir akıntının olması genital bölgenin sıhhati açısından olağan ve gerekli olarak kabul edilmektedir. Olağan olarak kabul edilen bu durum vakit zaman ölçü ve kıvam olarak değişiklik gösterebilmektedir.

“Adet döngüsünün ikinci yarısında, hamilelik periyodunda ya da bir sebepten doğum denetim hapı üzere hormonal bir tedavi alan bayanlarda akıntı ölçüsü ve kıvamında değişiklikler gözlenebilmektedir” açıklamasında bulunan Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Has, bu mevzuda bayanların bilmesi gerekenleri aktardı.

Akıntı ne vakit olağandışı kabul edilir

Olağan (fizyolojik) akıntı dışında;

– Kaşıntı

– Makus koku

– Süt kesiği halinde beyaz kesimli

– Sarı, yeşil, köpüklü akıntılar

Akıntı ile birlikte kasık ağrısı, ateş eşlik ediyorsa; akıntının tedavi gerektiren bir sebep dolayısı ile oluştuğu düşünülür.

Antibiyotik kullanımı, kan şekerinin yükselmesi, hijyen kurallarına uyamama üzere sebeplerle bu sistemin bozulması sonucunda bizim “kötü bakteriler” olarak isimlendirdiğimiz mikroorganizmalar baskın hale geçer ve üstte bahsettiğimiz enfeksiyon tablosunu oluştururlar. Akıntılar yalnızca enfeksiyon ya da flora bozukluğu sebebiyle gelişmez. Bilhassa cinsel bağ sonrası gözlenen kanlı akıntılar rahim ağzı kanserinin belirtisi olabilirler.

Bunun dışında yumurtalık ve tüp kanseri üzere durumlarda da et suyuna benzeyen birden fazla vakit beraberinde karın ağrısının da eşlik ettiği akıntılar gözlenebilir.

Yanlışsız prosedür seçilmeli

Bahsedilen özelliklere sahip bir akıntı varsa sebebin belirlenerek tedaviye başlanması ve tedavi öncesi muayene yapılarak, gerekirse örnekler alınarak akıntının sebebi belirlenmesi gerekli. Kimi vajinal akıntı için ağızdan ve bölgesel olarak kullanılacak antibiyotik içeren tedaviler gerekirken, mantar enfeksiyonları üzere sebeplerle oluşan akıntılarda ise sebebe özel mantar tersi tedaviler kullanılabilir.

Vajinal bölgenin su, sabun, temizleyici eserler ile temizlenmesinden kaçınılması akıntının önlenmesi konusunda uygulanabilecek en değerli önlemdir. Genital bölgenin yanlış paklığı sebebiyle “iyi bakteriler” olarak tanımlanan mikroorganizmaların oluşturduğu hami bariyer de ortadan kalkar. Bu sayede genital bölge enfeksiyona açık hale gelir. Genital bölge temizliğinin gereğinden sık yapılması, paklık için pH pahası düşük temizleyicilerin kullanılması, yalnızca cildin değil vajinal bölgenin rastgele bir halde su, sabun ya da dezenfektanlar kullanılarak temizlenmesi, paklık genital bölgede parfüm üzere sentetik eserlerin kullanılması üzere durumlar enfeksiyon ihtimalini arttırabilmektedir.

Fazla ölçüde karbonhidrat ve alkol tüketimi bilhassa mantar enfeksiyonlarına sebep olabilecek kan şekeri yükselmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple beslenmemizde yüksek karbonhidrat tüketiminden uzak durmamız yararlı olacaktır.

Bilhassa adet periyodu de kullanılan hijyenik ped, tampon üzere sentetik malzemeler bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu sebeple gerekli olan ferdî paklık eserlerini mümkün olduğunca kısa periyodik kullanmak ve sık aralıklarla değiştirmek akıntıyı tedbire konusunda yararlı olacaktır.

Günlük ve tuvalet sonrası kullanılan paklık eserlerinin mümkün epey beden istikrarına uygun olmasına, kokulu ya da katkılı olmamasına ihtimam gösterilmelidir.

Çabucak çabucak her bayanın hayatının bir devrinde karşılaştığı, kimi vakit sık tekrarlayarak ya da uzun müddet devam ederek bayanların hayatını kabusa çevirebilen vajinal akıntı için en güzel tedavi tedbirleri alarak gelişmesini önlemektir. Şayet bir formda olağandışı akıntı ile karşılaşırsanız vakit geçirmeden hekim denetimine gitmek şikayetlerinizin daha önemli problemlere yol açmadan erken periyotta çözülebilmesi için fırsat sağlayacaktır.