Yeşil Muzun Sıhhate Olumlu Tesirleri Nelerdir?


Muzun yeşil olarak tüketilmesi ülkemizde fazlaca tercih edilmese de aslında epey faydalıdır. Ekseriyetle marketlerde ve manavlarda olgunlaşmış ve sararmış muzlara rastlamamız bizi muzun bu halde tüketileceğine kanaat getirmemize sebep olmuştur. Lakin yeşil muz daha uzun müddet tok tutması ve sararmış muzlara nazaran daha lifli yapıya sahip olması ve sindirim sistemine olan faydası sebebiyle beslenme uzmanları ve diyetisyenlerce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil Muz Ziyanlı Mıdır?
Yeşil muz yenir mi sorusu ve yeşil muzun ziyanlı olduğu kanısı yanlışsız bilinen yanlışlardandır. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden olan muz hem yeşil olarak hem de olgunlaşmış olarak tüketilmektedir. Yeşil muzun tüketilmesi çoka kaçmamakla birlikte sindirimi destekleme özelliğine sahiptir. Yıpranan ve yorgun kasların süratli bir biçimde onarılması tekrar yeşil muzun içerdiği güç ve besin pahaları ile sağlanmaktadır.

Yeşil muzun tüketilmesi sırasında çoka kaçılması;

  • Karın ağrısı,
  • Kilo artışı,
  • Diyabet

Üzere rahatsızlıklara yol açtığı düşünülse de her gün bir adet yeşil muz tüketmek ziyandan çok sıhhatinize yarar sağlayacak ve kabızlık ve bağırsak sisteminizin gerçek çalışmasına yardımcı olacaktır. Yeşil muz kızartması da meyve ile ortası olmayan fakat tatlı severlerin damak tadına hitap eden bir alternatiftir. Yeşil muzun kızartılarak tüketilmesi tadında değişikliğe sebep olmamakta ve bal ve süt ile zenginleştirilen muz epeyce faydalı bir besin olarak mutfaklarda kullanılmaktadır.

Yeşil Muzun Sıhhate Olumlu Tesirleri Nelerdir?
İçerdiği bol ölçüde karbonhidrat ve güç sağlayıcı fonksiyonuyla yeşil muz kalori olarak 100-150 ortası kalori kıymetine sahiptir. Ağır ve ağır tempolu işlerden sonra tüketilen yeşil muz kasların onarılmasında faal olarak vazife almakta ve bedene direnç sağlamaktadır. Olgunlaşmamış yeşil muz kilo denetiminin sağlanmasında kan şekeri ve kolesterolün düşürülmesinde de faal olarak rol almaktadır. Bunlardan öbür yeşil olarak tüketilen olgunlaşmamış muz;

  • B-6 vitamin muhtaçlığının karşılanmasında ve hemoglobin proteinin üretilmesinde,
  • Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini düzenlemesinde,
  • Tok tutma özelliği ile kilo vermenizi kolaylaştırmada,
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kan kıymetlerinizin olağan seviyede korunmasında,
  • Mide rahatsızlıkları, gastrit üzere hastalıkların önlenmesinde,
  • Kalp ritmi bozuklukları ve hipertansiyon hastalılarının güzelleştirilmesinde

Bedene sağladığı faydalar ile bilinen yeşil muz âlâ bir güç kaynağıdır. Yeşil muzda olgunlaşmış muza nazaran daha fazla bulunan yüksek ölçüdeki potasyum hususu beynin işlevlerinin sağlıklı olarak fonksiyon görmesine ve kan basıncının dengelenmesine fayda sağlamakta kalp damar rahatsızlıklarında uzmanlar tarafından tüketimi teşvik edilmektedir.